Július 1-ével módosult a törvény az agrárgazdaságok átadásáról! Többek között módosításra került a gazdaságátvevő személyek életkorának felső határa, valamint a gazdaságátadási szerződések hatósági eljárási díj -és illetékmentessé válnak. Összeszedtük, mi mindenre kell a gazdáknak felkészülnie.
2024.07.01-el módosult a 2021. évi CXLIII. törvény az agrárgazdaságok átadásáról.
2026. december 31-ig átmeneti jelleggel 50 év helyett 60 évre változik a gazdaságátvevő személyének felső korhatára.
A gazdaságátadási szerződés hatósági eljárásai díj- és illetékmentessé válnak. Továbbá díjmentesen kell szolgáltatni például az ingatlan-nyilvántartásból a tulajdoni lap másolatát, a földhasználati nyilvántartásból a földhasználati lap másolatát és a földhasználati összesítőt, az Országos Erdőállomány Adattárban szereplő és az adóhatóság által kezelt adatokat.
A gazdaságátadási szerződésbe ezentúl bele kell foglalni a hitel- és kölcsönszerződések, földhasználatra irányuló szerződések, valamint a vagyonelemekhez kapcsolódó jogok és kötelezettségek felsorolását is. Valamint a gazdaság egyes elemeinek értékmeghatározásánál a szerződéskori forgalmi értéket kell feltüntetni. A gazdaságátadási szerződést jóváhagyó mezőgazdasági igazgatási szerv a gazdaságátadót a szerződésben foglalt tulajdonátruházás dátumával hivatalból törli:
Fontos kivételként került be a törvény rendelkezései közé, hogy a gazdaságátadó csak akkor kérheti újra a nyilvántartásba visszavételét, ha a gazdaságátadási szerződés a Gazdaságátadási törvény 5. § vagy a 11. § alapján megszűnik, vagy a gazdaságátvevő halálát követően a gazdaságátadó a gazdaságátvevő örököseként a gazdaság részét képező mező-és erdőgazdasági hasznosítású föld tulajdonjogát vagy földhasználati jogosultságát megszerzi.
ba) legalább 10 évig saját nevében és saját kockázatára mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet folytatott, és ebből igazoltan árbevétele származott, valamint a gazdaságátadási szerződésben meghatározott mező-, erdőgazdasági hasznosítású föld területe több mint háromnegyedének a földhasználati nyilvántartásba legalább 5 éve bejegyzett földhasználója, erdőgazdálkodói nyilvántartásba legalább 5 éve bejegyzett erdőgazdálkodója, az akként bejegyzett személy közeli hozzátartozója vagy az akként bejegyzett gazdasági társaság legalább 25 %-ban tulajdonosa, vagy
bb) a ba) alpontban meghatározott feltételeknek megfelelő mezőgazdasági őstermelő vagy egyéni vállalkozó törvényes örököseként szerezte meg a gazdaság elemeinek tulajdonjogát, ideértve azt a végintézkedés szerinti örököst is, aki a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Földforgalmi törvény) 6. § (3) bekezdése szerinti feltételeknek megfelel, azzal, hogy a ba) alpont szerinti 10 éves időtartamba beszámít azon időtartam is, amely alatt a törvényes vagy végintézkedés szerinti örökös a saját nevében és saját kockázatára folytatott mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet.