2023. január 01-én lépett hatályba az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény, melynek célja, a mező-és erdőgazdasági tevékenység során létrejött gazdaság, mint egyedi vagyonösszesség átadásának elősegítése a következő generáció számára.
Nagy előnye ennek a konstrukciónak, hogy a teljes gazdaság (termőföld, egyéb ingatlanok, ingóságok, vagyoni értékű jogok, társasági részesedések, stb.) átadása egyetlen szerződés aláírásával megvalósulhat. A szerződés biztonsági okmányon készül (hétköznapi nevén „zöld papír”) és közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba szükséges foglalni. A törvény egyébként nem ír elő gazdaságátadási kötelezettséget, ez csupán egy lehetőség.
További ösztönző lehet az érintett gazdák számára, hogy várhatóan 2024. évben megjelenik a gazdaságátadáshoz kapcsolódó pályázat, melynek keretében a gazdaságátadó és a gazdaságátvevő is jelentős összegű vissza nem térítendő támogatásban részesülhet.
az a gazdaságátadónál legalább tíz évvel fiatalabb, az 50. életévét el nem érő mezőgazdasági őstermelő vagy mező-, erdőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozó, aki az átvenni kívánt gazdaság működtetésére a jogszabályban előírt feltételeknek megfelel és aki a gazdaságátadóval a családi gazdaságokról szóló törvényben meghatározott hozzátartozói láncolatban áll, vagy a gazdaságátadóval legalább 7 éve munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll.
A gazdaságátadás gazdaságátadási adásvételi szerződéssel, gazdaságátadási ajándékozási szerződéssel, gazdaságátadási tartási szerződéssel, illetve gazdaságátadási életjáradéki szerződéssel valósulhat meg.
Az esetleges örökösödési viták elkerülése érdekében a felek köthetnek olyan megállapodást is, hogy a gazdaságátadó a tulajdonában és használatában is álló mező- és erdőgazdasági földek vagy azok egy részének a tulajdonjogát megtartja és csak a használatot engedi át a gazdaságátvevőnek. Fontos, hogy ez a lehetőség csak a földekre vonatkozik, az egyéb vagyonelemek tekintetében kötelező a tulajdonjogot átruházni.
A gazdaságátadó és a gazdaságátvevő a szerződésben legfeljebb 5 év időtartamra együttműködést is vállalhat a gazdaság közös működtetésére. Ezen idő alatt a gazdaságátvevő a gazdaság működtetésében személyesen részt vesz és az együttműködés időtartamának utolsó napján ruházza át a gazdaság minden elemének tulajdonjogát, illetve a használatát.
Dr. Doviscsák Gábor
ügyvéd
Jelen cikk csupán tájékoztató jellegű, nem tér ki a vonatkozó szabályozás minden aspektusára, illetve a cikk megírásának napján hatályos jogszabályokon alapul, amely a későbbiekben változhat. Célja pusztán a figyelem felhívása, továbbá nem minősül egyedi ügyben adott konkrét jogi tanácsnak, így tartalmáért felelősséget nem vállalunk.