Az agrár-környezetgazdálkodás és az ökológiai gazdálkodás támogatása fontos szerepet tölt be a magyar mezőgazdaság fenntartható fejlődésében. Az AKG (Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések) és ÖKO (Ökológiai gazdálkodás) programok célja az, hogy a gazdálkodók számára segítséget nyújtsanak a környezettudatos mezőgazdasági tevékenységek kialakításában és fenntartásában. Mindkét program a 2025-2029-es időszakra tervezett, és a támogatási kérelmeket 2024. november 15. és december 16. között lehet benyújtani.
Az AKG és ÖKO programok céljai hasonlóak, ugyanakkor bizonyos tekintetben eltérnek egymástól. Az AKG elsősorban a környezetvédelmi szempontból fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok ösztönzésére fókuszál, míg az ÖKO támogatások az ökológiai, vagyis a bio gazdálkodási módszereket kívánják elősegíteni. Mindkét támogatási forma a fenntarthatóságot, a környezet védelmét és a gazdálkodás hosszú távú előnyeit célozza meg, de különböző területekre és kritériumokra fókuszál.
Az AKG támogatás célja, hogy a gazdák olyan mezőgazdasági gyakorlatokat folytassanak, amelyek hozzájárulnak a talaj, a víz és a természet védelméhez, valamint a biodiverzitás megőrzéséhez. A program 2025. január 1-től 2029. december 31-ig tart.
A támogatást mezőgazdasági termelők igényelhetik, akik szerepelnek a Kedvezményezetti Nyilvántartási Rendszerben (NYKR). A támogatási kérelem benyújtására csak egyéni formában van lehetőség, konzorciumok nem vehetnek részt a programban.
Az AKG támogatás igénybevételéhez szükséges, hogy a gazdálkodók meghatározott méretű területekkel rendelkezzenek. Minden tematikus előíráscsoport (TECS) esetében a minimálisan támogatható területnagyság 1 hektár, míg a kölcsönösen elismert területek (KET) esetén a minimális méret 0,25 hektár. Külön szabályok vonatkoznak a zöldugar és méhlegelő táblaszegélyekre, ahol a minimális területnagyság 0,05 hektár lehet.
Az ültetvényeknél a horizontális TECS esetében kizárólag bizonyos fajok támogathatók, és az ültetvény életkora a kérelem benyújtásának évében nem lehet több, mint a telepítéstől számított 26 év, kivéve a dió, a pekándió, a szelídgesztenye és a szőlő ültetvényeket.
Az AKG programban résztvevőknek kötelező az elektronikus gazdálkodási napló (e-GN) vezetése, agrár-környezetgazdálkodási képzésen való részvétel, és adatszolgáltatási kötelezettség is vonatkozik rájuk.
Az ÖKO támogatás kifejezetten az ökológiai, azaz bio gazdálkodási módszerek alkalmazását hivatott segíteni. A program szintén 2025. január 1-jén indul és 2029. december 31-ig tart.
Az ÖKO támogatást azok a mezőgazdasági termelők igényelhetik, akik az NYKR nyilvántartásában szerepelnek. Konzorciumi formában itt sem lehet kérelmet benyújtani.
Az ökológiai gazdálkodás támogatása során a minimálisan támogatható területnagyság szintén 1 hektár minden földhasználati kategóriánál, és a KET minimális mérete 0,25 hektár. A támogatott területnek a Mezőgazdasági Parcellaazonosító Rendszer (MePAR) szerint lehatárolt területen kell elhelyezkednie, és a teljes támogatási időszakban egy hazai akkreditációval rendelkező ökológiai tanúsító szervezet nyilvántartásában kell szerepelnie.
Az ültetvények esetében az életkor szintén meghatározó tényező, azzal a kitétellel, hogy az ültetvény életkora nem haladhatja meg a telepítéstől számított 26 évet, kivéve néhány speciális fajtát, mint például a dió és a szőlő.
Az ÖKO programban résztvevők számára kötelező legalább egy alkalommal részt venni egy ökológiai gazdálkodással kapcsolatos képzésen. Továbbá az általános gazdálkodási napló vezetése is elvárás, a tevékenységeket pedig legkésőbb azok elvégzésétől számított 15 napon belül rögzíteni kell.
Mind az AKG, mind az ÖKO program esetében a támogatás mértéke a terület típusától és méretétől függ. Az AKG programban a támogatások az adott tematikus előíráscsoporttól függenek, míg az ÖKO támogatásoknál fontos a földhasználati kategória és az ültetvénycsoport. A támogatási összegek euróban kerülnek meghatározásra hektáronként és évente, valamint az átállás alatti és az átállt ökológiai státuszok különbségeit is figyelembe veszik.
A támogatások igényléséhez szükséges, hogy a gazdák megfelelően előkészítsék kérelmüket és megfeleljenek a program feltételeinek. A támogatási kérelmek benyújtásának határideje mindkét program esetében 2024. november 15. és december 16. között van.
Az AKG és ÖKO programok részletesen szabályozzák a támogatások igénybevételének feltételeit és a gazdák kötelezettségeit a fenntartható és környezettudatos gazdálkodás előmozdítása érdekében. Ez egy kiváló lehetőség a mezőgazdasági termelők számára, hogy hozzájáruljanak a környezet megóvásához, és hosszú távon fenntartható gazdálkodást folytassanak.