2025. Április 2.-ától -2025. április 29.-ig tart a kertészeti tevékenység végzéséhez szükséges kertészeti eszközök, gépek beszerzése irányuló kérelmek első két benyújtási időszaka, a korábban megismert „kertgép” pályázatoktól eltérő előírásokkal.
A Vidékfejlesztési Programban legelőször 2016-ban volt meghirdetve, rekordszámú benyújtott kérelemmel és nyertessel,mivel nem volt feltétele a pályázat benyújtásának a kertészeti tevékenység végzése. Az igényelhető maximális támogatás 10 millió forint volt. Az akkori nyertesek közül volt aki belefogott szántóföldi kertészetbe, de a legtöbb nyertes , akik azóta már a fenntartási időszakon is túlestek, nem sokáig folytatták ezen vállalásukat,hiszen nem volt kötelező.
Így 2021-ben már szigorított feltételekkel került kiírásra „Kertészeti üzemek megújításának támogatása” néven a pályázat, immáron először csak olyan gazdák tudtak pályázni, akiknek a teljes lezárt üzleti évből származó üzemméretük legalább 50%-a kertészeti tevékenységből származik. Itt már maximum 25 millió forintot lehetett elnyerni egyéni projektre. A nyerteseknek még jelenleg is tart a fenntartási időszakuk, de olyan gazdaságok fejlődtek, tudtak gépeket, eszközöket beszerezni ezzel a pályázati lehetőséggel, akik ténylegesen a kertészeti ágazatban tevékenykedtek.
A jelenlegi KAP forrásból nyitott „Kertészeti üzemek technológiai fejlesztésének támogatása” felhíváson emiatt szintén előíírták ugyanazokat a feltételeket az üzemmérettel kapcsolatban,így jelenleg legfeljebb 35 millió Ft-ot lehet igényelni, 25 Mrd Ft-os kerettel, amelyre nagyon nagy az érdeklődés. A termelők körében egyre fontosabb a tevékenységük, gazdaságuk diverzifikálása, illetve a legtöbb gazdálkodó,-ha lehetősége adódik rá- az öntözés kialakításával egyre nyitottabb a kertészeti kultúrák termesztésére. A felhívás most sokkal kedvezőbb feltételeket nyújt, mint korábban, hiszen az elnyert támogatás 25%-a lehívható előlegben,amelyet már pl. számlapénz (a kedvezményezett nevére kiállított, 30 napnál nem régebbi bankszámlakivonat vagy banki igazolás) meglétével le tudnak hívni a pályázók. A felhívás korábbi társadalmi egyeztetése során nagyon sok szereplő kérte,hogy az áruszállítást elősegítő mezőgazdasági pótkocsi legyen támogatható, így a végleges kiírásban már szerepel legfeljebb egy darab. Emellett a termelők pályázhatnak egy db legfeljebb 85 kW motorteljesítményű traktorra, talajművelő gépekre, traktorhoz kapcsolható munkagépekre, önjáró és vontatott betakarítógépekre. Jelen felhívásban a 2021-ben külön pályázatként meghirdetett tavaszi fagykár megelőzését szolgáló eszköz, berendezés, technológia –nem építéssel járó- is pályázható,igaz 15% -a lehet a mértéke az összes nettó elszámolható költségre vetítve. Tehát aki csak fagykár megelőzését szolgáló eszközre szeretne pályázni, az nem tud. A drón a végleges felhívásban a nem támogatható tevékenységek közé került, így aki permetező drónt szeretett volna vásárolni, annak meg kell várnia az év második felére eső „Mezőgazdasági üzemek digitális átállásának támogatása” pályázatot.
A jelenlegi tapasztalások alapján, néhány a mezőgazdasági gépeket, eszközöket forgalmazó cég ismét magasabb árat szab meg az árajánlatokban, amely nagy terheket ró a pályázókra, hiszen a korábbi három ajánlatadó helyett most sokkal több helyen próbálnak érdeklődni, és a megfelelő, számukra is elfogadható árban megegyezni a forgalmazóval. A támogatási kérelmet benyújtók az eddigi tapasztalatok alapján fél- háromnegyed évet várnak egy támogatási okirat kiadására,amely nyilván a kérelembe beadott árajánlatok cseréjét,frissítését vonja majd maga után.
A pályázat utófinanszírozásos, 50%- maximum 65% intenzitású és a könnyebben megvalósítható beruházási pályázatok közé tartozik. A pályázat benyújtását követően nem várható helyszíni szemle a Magyar Államkincstár részéről,mivel nem építési projektről van szó, azonban majd a záró kifizetési igénylés benyújtását követően igen. A projekt pénzügyi zárását követően öt év fenntartási időszak követi, amely időszak alatt a beszerzett gépek nem elidegeníthetőek. A benyújtás során érdemes figyelmet fordítani az árajánlatok kötelező formai,tartalmi elemeire, a csatolandó dokumentumokra, kötelező nyilvánosságra, hiszen vannak nem pótolható dokumentumok. Minden tétel esetében kötelező már a három db árajánlat benyújtása, kizárólagos forgalmazású, gyártású termék igazolás már nem elfogadható,így legalább azonos paraméterekkel rendelkező gépek esetében elengedhetetlen az árajánlatok begyűjtése.
Kovács Viktória
Agrárközösség Kft- Pályázati üzletágvezető