Tisztelt Gazdálkodó!
Megjelentek a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” felhívások végleges kiírásai.
A kisösszegű (maximum 200 millió Ft-ig igényelhető támogatás) pályázat 1. benyújtási szakasza: 2025. április 30. – 2025. május 13.
A komplex összegű (Legalább 200 millió Ft és legfeljebb 1 Mrd Ft-ot. lehet igényelni) pályázat 1. benyújtási szakasza: 2025. május 28. – 2025. június 10.
A felhívás támogatást nyújt a megtermelt szántóföldi termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztéséhez, új üzemek létesítéséhez, a meglévő üzemek korszerűsítéséhez. Lehetőséget nyújt továbbá a megújuló energiaforrások alkalmazásának az ösztönzésére, felújítás esetén az energiahatékonyságot növelő technológiák alkalmazására. – A vetőmag feldolgozás elsődleges célja a magas csíraképesség és a vetőmag tisztaságának a fenntartása. A felhívás segítséget nyújt ennek megvalósításához a vetőmagüzemek gépeinek, műveleteinek, folyamatainak modernizálásával, valamint környezetkímélő technológiai berendezések beszerzésének támogatásával.
Azon mezőgazdasági termelők számára nyújt lehetőséget ez a pályázat, akik rendelkeznek legalább 1 db teljes lezárt üzleti évvel, és ebből az évből származó 10 ezer eur STÉ üzemmérettel és legalább 40% mezőgazdaságból származó árbevétellel.
Mire lehet pályázni?
-Terménytisztítók és terményszárítók, vetőmagüzemek létesítése, terményszárítók, terménytisztítók, vetőmagüzemek és terménytárolók technológiai korszerűsítése, továbbá a kapcsolódó eszközök, technológiák létesítése, beszerzése és technológiai felújítása pl: kisméretű fémsilók (30-300 tonna tárolókapacitással) létesítése, univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése
Terménytárolók, terménytisztítók, terményszárítók és vetőmagüzemek energiahatékonyságának javítása, megújuló energia felhasználására irányuló technológiák alkalmazása pl: Épületek, építmények hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése, megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása.
Az új létesítésű terménytároló létrehozása,most sem támogatható önállóan, azonban terményszárítók vagy tisztítók létesítése beruházással együtt szerepel, akkor támogatható.
A támogatás maximális mértéke: az alaptámogatás az összes elszámolható költség 50%-a, az alábbi kivételekkel: Megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazása esetében a támogatás az összes elszámolható költség 70%-a.