Megjelent a végleges felhívás a fiatal gazdák támogatására

A decemberi társadalmasítás óta várják a fiatal gazdák az őket támogató pályázati felhívás véglegesítését, mivel utoljára 2017-ben volt lehetőségük a mostanihoz hasonló kérelmek beadására. Az akkor kihirdetett 1344 nyertes pályázat lassan már zárásra kerül. Ez az az átalányjellegű támogatás, amelybe oly sok termelő belebukott a kötelezettségek be nem tartása miatt.

A jelenlegi pályázati lehetőség nagymértékben eltér a korábbitól, talán a kombinált támogatás rá a legjobb szó, mert maradt egy átalány célterülete, amelynek keretében öt év működtetési időszak alatt 14,6 millió forintot lehet igényelni, illetve a felhívásnak lett egy beruházási része, amelyen 70 százalékos támogatási intenzitással legalább 10,5 millió, legfeljebb 75 millió forintot lehet lehívni két év alatt. Az a mezőgazdasági termelő jogosult a támogatásra – a teljesség igénye nélkül –, aki 18 évesnél idősebb, de nem töltötte be a 40. életévét, van mezőgazdasági végzettsége, legfeljebb 5 éve alapított mezőgazdasági üzemet vezet és legalább 10 ezer, de legfeljebb 50 ezer euró STÉ értékű mezőgazdasági üzemmérettel rendelkezik. A fiatal mezőgazdasági termelő tényleges és hosszú távú ellenőrzése alatt álló jogi személy is indulhat a pályázaton, ha megfelel a felhívásban foglalt feltételeknek. A végleges felhívás kedvezményezetti köréből kizárták a gombatermesztőket a korábbi pályázatok tapasztalata miatt, mivel gombatermesztéssel lehetett a leggyorsabban előállítani az indulási feltételeket a pályázatokhoz.

A pályázat nagyon kedvező, hiszen a végleges felhívásba belekerült, hogy a beruházási részhez kétszer is igényelhető 25 százalék előleg, amihez az ÁUF-tól eltérően nem kell igazolás, így elkerülhető, hogy a kedvezményezett eladósodjon. Az első célterület átalánytámogatása – amelyből a támogatási okirat véglegessé válásával egyidejűleg kerül kifizetésre a megítélt támogatási összeg első részlete (50 százaléka) – részben beforgatható a beruházási célterület önerejébe.

Július 16-tól van lehetőség a kérelmek benyújtására, de ez a lehetőség 5 év elköteleződést is jelent, a pályázat teljesítésének komoly feltételei vannak. Előírás az évenkénti beszámoló beadása, a névjegyzéki szaktanácsadóval történő együttműködés már a támogatási kérelem benyújtásától, az üzleti tervben leírtak betartása (pl. üzemméretre, jövedelmezőségre tett vállalás), mivel a 4. évre jövedelmező, jól működő vállalkozássá kell fejlődni. Legkésőbb a működtetési időszak 4. évében a mezőgazdasági tevékenységből származó jövedelemnek el kell érni legalább az előző évi kötelező garantált bérminimum egy évre számított mértékét. A legtöbb potenciális pályázó talán annak örül a legjobban, hogy nem kell egyéni vállalkozónak lenni, sem főállású mezőgazdasági termelőnek a projekt végrehajtásához.

A kedvezményezett fiatal gazda azonban nem vehet részt a KAP-RD06-1-25 Generációs megújulás gazdaságátvevő támogatásával című pályázati felhíváson. Azon családokban, ahol mindkét pályázatot nagyon várták, jelenleg döntés előtt állnak a fiatalok, hogy induljanak ezen a kiváló lehetőségű pályázaton, vagy várakozzanak a gazdaságátadási pályázati kiírásokra, amelyeknek a tervezete a mai napig nem ismert.

A pályázat beruházási célterületén a következők közül lehet választani egyet (egyet kötelező választani, kizárólag az átalányrészre nem igényelhető támogatás): állattartáshoz kapcsolódó fejlesztések, kertészeti termelőtevékenység fejlesztése, terménytisztítók és terményszárítók létesítése, terményszárítók, terménytisztítók és terménytárolók technológiai korszerűsítése, gyümölcstermő-, gyógy-, aroma- és fűszernövény-, borszőlőültetvény telepítése.
A mezőgazdasági üzemi beruházásnál el kell érni a legalább 15 millió forint elszámolható költséget ahhoz, hogy támogatható legyen, ezért nagyon fontos megfelelni az árajánlatok tartalmi és formai követelményeinek, illetve időben elkészülni a terveztetéssel, költségvetés elkészítésével. A célterületekhez kapcsolódóan a 70 százalékos intenzitás szinte semmilyen más pályázaton nem elérhető, a célterületek a korábban megjelent beruházási pályázatok lehetőségeit tükrözik.

A korábban megjelent fiatal gazda pályázatokhoz képest a mostani kiírás lett a legjobb az agrár nemzedékváltás ösztönzésére, mivel nem egy alkalommal kapnak a nyertesek kisebb összeget, amelyből nem biztos, hogy fedezni tudják a fejlesztési elképzeléseiket, hanem már a benyújtáskor összerakott kész projekttervükhöz, árajánlataikhoz, terveztetéshez kapnak öt évre szóló nagyobb forrást, komolyabb feltételekkel, több pénzlehívási lehetőséggel.

A támogatásra tervezett keretösszege 79 milliárd forint, amely a korábban megjelent pályázatokéhoz képest magas, kb. 2000 nyertes várható.

Írta:
Kovács Viktória , az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágvezetője

Megjelent a Magyar Mezőgazdaság Magazinban

Megosztás:

Facebook
Segítünk céljai elérésében!
Szakértő kollégáink készséggel állnak rendelkezésére!