Projektzáráshoz értek a Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja – Lovas létesítmények fejlesztése (VP6-6.4.1.1-22 kódszámú) pályázat nyertesei. 2022 májusában lehetett támogatási kérelmet benyújtani fedett lovarda kialakítására, felújítására és annak lovaspályával való bővítésére a vidéki térségben élő őstermelőknek, magánszemélyeknek és mikrovállalkozásoknak.
A pályázók legfeljebb 100 millió forint vissza nem térítendő támogatáshoz juthattak. Ehhez legkésőbb a projekt megkezdésének időpontjáig egyéni vagy társas vállalkozást kellett alapítaniuk, amely tevékenységi köre (pl. lovagoltatás, lovas oktatás) szerint a projekt keretében létrejövő létesítmény működtetésére irányult.
A pályázatok megvalósítása nem volt egyszerű, hiszen a kedvezményezettek átvettek egy támogatási okiratot, majd ha valaki társas vállalkozást indított, le kellett folytatni a kötelezettségátadást. Ebben a Magyar Államkincstár támogató munkát végzett, így néhány hét leforgása alatt az újonnan alapult vállalkozás nevére került a támogatói okirat. Csak ezt követően lehetett benyújtani az első kifizetési igénylést. Ez az előírás a mezőgazdasági és a nem mezőgazdasági tevékenységek, árbevételek különválasztását szolgálja. Továbbá, a záró kifizetési igénylés benyújtásának feltétele volt az is, hogy a támogatást elnyerő bekerüljön a lovas szolgáltatási tevékenység végzésére jogosult szolgáltatókról vezetett nyilvántartásba.
Három éve egyik ügyfelünk, Zsupos Imre lótartó, a Hajdú Lovascentrum Kft. ügyvezetője is belevágott a pályázatba. Az ösztönözte, hogy lánya érdeklődött a lovaglás, díjugratás iránt, és versenyezni kezdett, ám a környékükön nem volt fedeles lovarda vagy fedett pálya, ezért rossz időben sokszor elmaradtak az oktatások, hosszú téli kihagyás után kezdte meg a tavaszi szezont. Az alapötlet az volt, hogy lánya és a környékbeli szabadidő-lovasok, főként gyerekek számára felépüljön az egész évben használható fedeles lovarda, és az edzéshez rendelkezésre álljon szakképzett lovasoktató is.

A pályázat nehézségeiről kérdezve Zsupos Imre az építési és a használatbavételi engedélyre történő várakozást emelte ki. 2024 decemberében nyújtotta be a záró kifizetési igénylést, amelyet a helyszíni szemlét követően is rendben talált a Magyar Államkincstár, azonban a támogatás folyósításának a feltétele a használatbavételi engedély birtoklása is. Ez az időszak az, amíg „áll a projektben a pénz”. Zsupos Imre pályázata kapcsán viszont három kifizetési igénylést nyújtottunk be, így a támogatás nagy részét már utalták, nem történt eladósodás emiatt. A lovas szolgáltató hatósági nyilvántartásba történő bejegyzésére csak három hónapot kellett várni, amely a ló alkalmassági vizsgáztatását is magába foglalta. Zsupos Imre elmondta, hogy mióta a fedeles lovarda megépült, nagy iránta az érdeklődés a környékbeli lovasok körében, és a jövőben szívesen látják a szabadidő-lovasokat az edzéseken és a házi versenyeken egyaránt.
Mint a Hajdú Lovascentrum Kft.-nél, illetve sok pályázó esetében, a meglévő mezőgazdasági tevékenységet szerették volna diverzifikálni, hogy ne csak lótartással, tenyésztéssel foglalkozzanak. A felhívás célja volt a vidéki térségekben működő mikrovállalkozások és magánszemélyek induló vagy már működő lovas tevékenységeinek támogatása, kiemelten a lovas létesítmények fejlesztése. Mivel a www.palyazat.gov.hu támogatott projekt keresőjében még nincsenek feltöltve az adatok, nem tudjuk, hány vállalkozás esetében volt sikeres ez a pályázat – korábban a felhívás 80-100-ra tette a várható támogatási kérelmek számát.
A nyerteseknek a fenntartási kötelezettség időtartama alatt (5 év) a támogatott beruházást, létesítményt a rendeltetésének megfelelően, a vonatkozó engedélyek és előírások betartásával kell használni, üzemeltetni, valamint fenntartani a támogatási kérelemben szereplő lovak számát.
Írta:
Kovács Viktória , az Agrárközösség Kft. pályázati üzletágvezetője
Megjelent a Magyar Mezőgazdaság Magazinban