Mezőgazdasági hírek

KAP újratervezés: Fenntarthatóság és célzott támogatások

2024. december 6., péntek

Az agrárgazdaság jövője a fenntarthatóság és a megfelelő támogatás. Nagy István agrárminiszter a siófoki Agrárszektor Konferencia nyitóelőadásában részletesen elemezte a magyar agrárgazdaság uniós eredményeit, különös tekintettel azokra a sikerekre, amelyeket Magyarország az EU soros elnöksége alatt ért el.

A miniszter úr kiemelte: a következő évek kulcsfontosságú kérdései a fenntarthatóság, az élelmezésbiztonság és a gazdák támogatásának összehangolása lesznek.

A fenntarthatósági célokat úgy kell megvalósítani, hogy közben a gazdálkodók versenyképessége és gazdasági stabilitása se szenvedjen csorbát – hangsúlyozta Nagy István. Hozzátette, hogy a zöld célok nem válhatnak a gazdák terhévé, ezért olyan szabályozási környezetre van szükség, amely egyszerre szolgálja a környezetvédelem és a mezőgazdasági termelés érdekeit.

Fiatal gazdák a fókuszban

A miniszter kiemelte a fiatal mezőgazdasági termelők támogatásának jelentőségét, amely szerinte az agrárium hosszú távú fejlődésének kulcsa. – A fiatal gazdák támogatása nemcsak a generációváltás alapja, hanem az innováció lehetőségét is magában hordozza – mondta.

Az előadás során szó esett a mezőgazdasági támogatások bővítéséről is, amelyek célja, hogy segítsék az agrárium alkalmazkodását az egyre változó uniós szabályozásokhoz. – A magyar gazdák számára biztosított források nemcsak stabilitást nyújtanak, hanem lehetőséget teremtenek a modernizációra és a versenyképesség növelésére – emelte ki a miniszter.

A KAP jövője: új irányok és kihívások

Az esemény egyik legjobban várt programpontja az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) jövőjéről szóló kerekasztal-beszélgetés volt. A diskurzus fókuszában a fenntarthatóság és a gazdák támogatási rendszerének változásai álltak.

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium államtitkára elmondta, hogy az Európai Parlamenti választások eredményei jelentős hatással lehetnek a KAP jövőjére. – A zöld irányelvek szigorúsága enyhülhet, de a fenntarthatósági célkitűzések továbbra is prioritást élveznek – fogalmazott.

Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke a gazdák elégedetlenségére hívta fel a figyelmet. – Az uniós szabályozások gyakran eltávolodnak a gazdák valós problémáitól. Az Európai Uniónak meg kell értenie, hogy a termelők kiszámítható, stabil környezetben tudnak hatékonyan dolgozni – hangsúlyozta.

Támogatások célzottabb felhasználása

A beszélgetésen szóba került a KAP finanszírozása is. Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. ügyvezetője szerint a következő években a mezőgazdasági támogatások átcsoportosítása várható. – Fontos, hogy a források ne csökkenjenek, hanem célzottabban kerüljenek felhasználásra, hogy azok valóban a gazdák érdekeit szolgálják – mondta.

Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke zárásként a magyar gazdák közötti párbeszéd fontosságát emelte ki. Szerinte a hazai termelők hatékonyabb érdekképviselete az uniós fórumokon csak akkor valósulhat meg, ha erős közösségi összefogás és folyamatos kommunikáció jellemzi a szakmát.

A siófoki Agrárszektor Konferencia világosan rámutatott a Közös Agrárpolitika és a fenntarthatósági célok közötti egyensúlykeresés kihívásaira. A zöld irányelvek és a gazdák versenyképességének összehangolása elengedhetetlen ahhoz, hogy a mezőgazdaság stabilan fejlődhessen. A fiatal gazdák támogatása, a modernizáció elősegítése és a célzott támogatási rendszerek kialakítása mind olyan eszközök, amelyekkel az agrárium hosszú távon is fenntarthatóvá válhat.

Forrás: sonline.hu

Agrárközösség 10. Jubileumi ROADSHOW
Agrárközösség – MATE – OTP Agrár ROADSHOW
A jövő gazdáinak napja
,,Minden gazdának ajánlom, aki fejlődni szeretne!”