Már most nagy az érdeklődés az AKG és ÖKO pályázati felhívások iránt, pedig még nem kezdődött meg a benyújtás.
Szeptemberben először csak a tervezetek, majd októberben a végleges felhívások is megjelentek az Agrár környezetgazdálkodási- és Ökológiai programokra.
Az elmúlt három, viszontagságos év után számítani lehetett arra, hogy nagy lesz az érdeklődés a kompenzációs támogatások iránt, de vajon kinek éri meg elindulni ezeken a pályázatokon és milyen területekkel?
Azoknál a gazdaságoknál egyszerű a döntés, akik használnak farmmenedzsment szoftvert és rendelkeznek táblaszintű kimutatásokkal és eredményességi mutatókkal. Ebben az esetben meg kell vizsgálni, hogy a programba bevinni kívánt tábla stabilan hektáronként 300.000 Ft profitot meghaladó eredménnyel büszkélkedhet vagy ezt egyik évben sem érte el?! Ha nem éri el, akkor egyértelmű a válasz: Szükséges a fix profitot jelentő támogatásra támaszkodni.
A gazdaság egészére szükséges vizsgálni – kizárólag – a szántóföldi növénytermesztés eredményességét, területalapú és termeléshez kötött támogatások nélkül. Ugyan is az AKG/ÖKO programok javára egyértelműen az intenzív termelésből kell beáldozni.
Ha például az AKG programban tett vállalások a korábbi intenzív termőterületek arányát csökkenti 20-30%-kal, akkor kompenzálja -e a kiesést a teljes területre jutó támogatás.
100 ha területen az AKG programban való részvétel miatt 30 hektárt beáldozunk valamilyen környezetvédelmi előírás miatt, amivel elveszítjük a 30%-át a termelésünknek.
Ugyanakkor a 100 ha-ra kompenzáló támogatás 300 EUR*, azaz 120.000 Ft hektáronként, összesen 12.000.000 Ft.
A 30 hektárt abban az esetben nem érdemes bevonni, ha azon minden körülmény között 400.000 Ft/ha PROFITOT tud termelni minden évben a 2025-2029 közötti időszakban.
A korábbi ciklus közvetlen támogatásaihoz képest eltérés, hogy kiegészült a „Földhasználat váltást elősegítő beruházások és azok fenntartása” (FHV) című programmal, ahol a gazdaságosan nem művelhető területek gyepesítésére vagy átminősítésére adnak – akár – az AKG és ÖKO programoknál is nagyobb támogatást.
Az Agrárközösség kollégái már korlátos kapacitással, de még állnak a gazdák rendelkezésére, így ha számít a profi szakértői segítségre, keresse kollégáinkat minél előbb.