A vertikális termesztőrendszerekben elképesztő hatékonyan gazdálkodnak a vízzel, ráadásul kevesebb növényvédő szerre van szükség, mint a szabadföldi esetében. Ennek eredményeképpen aszályos időben is biztos termést biztosít.
Joe Pilade arról számolt be a BBC-nek, hogy az Eveshamben lévő vertikális kertészete rekord mennyiségű megrendeléseket kap.
Az egymás fölött elhelyezett termesztőközegekben saláták nőnek, és amíg szabadföldön a szokatlanul száraz nyár óriási terméskiesést okozott, a kontrollált környezetben szépen fejlődnek a növények.
Ez a technológia lehetővé teszi, hogy egész évben termesszenek, ráadásul kevesebb növényvédő szerre van szükség.
„Már kisfiú korom óta termesztek salátát” – mondta Pilade. „Nyilvánvalóan korábban mi is szabadföldön termesztettünk, de a változó időjárási körülmények nagyban befolyásolják a minőséget, és a mostani védelemmel és termesztőrendszerrel mi magunk kontrollálhatjuk a növények fejlődését.”
Az Egyesült Királyságban soha nem látott hőség volt júliusban: a 40 Celsius fokig szökött fel a hőmérő higanyszála. Mindez aszállyal párosulva hatalmas károkat okozott a szabadföldi növényállományokban.
Pilade gazdaságában esővizet hasznosítanak, emellett a fényt és a hőmérsékletet is szabályozzák. Ezzel évente 2 millió fej levélzöldséget képesek előállítani.
„Láttuk, hogyan változnak az időjárási tényezők, és hogy ez milyen hatással van a szabadföldi termények minőségére.” – mondta Pilade, emlékeztetve rá, hogy az Egyesül Királyságban mind a vízhiány, mind a rendelkezésre álló termőföldek mennyisége probléma a gazdáknak.
„A mi növényeink pont annyi tápanyagot kapnak, amennyire szükségük van a növekedéshez és a számunkra megfelelő íz eléréséhez.”
A termesztőrendszer megnyitása több millió fontba került, de Pilade hisz benne, hogy
ez a gazdálkodás jövője, és a lehetőség arra, hogy szembe szálljunk a globális élelmiszerhiányokkal, amit a klímaváltozás és az Ukrajnában dúló háború okoz.
„Nekünk is megvan a magunk kis szerepe abban, hogy a vásárlók jóllakjanak” – mondta a termelő.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu