Mezőgazdasági hírek

Ünnepeltek a pásztorok a Hortobágyon

2020. november 2., hétfő
Éppúgy, mint évszázadokkal ezelőtt Mihály és Dömötör nap időszakában, behajtották a pásztorok a jószágot a pusztáról a téli szálláshelyük felé. Igaz, csak szimbolikusan a Behajtási Ünnep és hagyományápolás apropóján, hiszen még talál ennaivalót a ló, a marha és a juh is a határban.

Sok van a rovásodon! Ezt a számadó pásztor mondhatta a gazdának, ha nem stimmelt a kettőjük számvetése a jószággal. Ám a rovásfa igazságot tudott tenni. Ezt a praktikus eszközt ugyan már nem használják, ám a számadás idén is megtörtént a Hortobágyon.

Az október végi látványos esemény nem csak kapóra jön, hogy felelevenítsék a régi hagyományokat a Hortobágyon, hanem valódi, élő ünnep.

Ekkor a pásztorok – éppúgy mint évszázadokkal ezelőtt – örömmel veszik elő és öltik magukra az ünnepi cifraszűrt, paroláznak egymással, és beszélik meg az idei gazdasági év eseményeit.

Dömötör napi behajtás ünnepében a változás mindössze annyi, hogy egyre több városi ember kíváncsi a jószágokra, a hagyományos pásztor viseletre, vagy éppen virtuskodásra a lóval, az ostorral, és az ökörfogatokra. A pásztorételek is vonzóvá teszik a pusztát, ám ez sem újkeletű, hiszen amikor még Bécsig vagy Nürnberig lábon hajtották eladásra a gulyát, akkor is napi járóföldekre csárdák kínáltak pihenőhelyet, kosztot és kvártélyt az utazóknak.

Fotó: BNE

Napjainkban is több tucat pásztor él és dolgozik a délibábos pusztában. Életmódjuk hasonló az elődeikéhez, mindössze kicsit komfortosabb. Hovatovább, hasonló az értékrendjük, hasonló a bánásmód a jószággal, és a pásztorkutyák napjainkban is a legbecsesebb társaik a munkában. Igaz, már nem Debrecen város gulyáját, ménesét és juhait őrzik, hanem a rendezvényt szervező, Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. állatállományáról gondoskodnak. E cég pedig állami vagyont kezel, a Világörökség részét képező Hortobágyon gazdálkodva.

Összesen 50 pásztort alkalmaznak, közel 7000 hektár területen, 180 db nóniusz ló, 2349 db magyar szürke szarvasmarha, 433 db házi bivaly, 1492 db juh jószágállománnyal dolgoznak.

Fő feladatuk a védett természeti értékek, és a hagyományos pusztai tájkép megőrzése, a kipusztulás által veszélyeztetett, védett őshonos háziállatok génbankjának helyben való megőrzése, a természetvédelemmel harmonizáló gazdálkodási módok kialakítása, és népszerűsítése, a kulturális örökség megőrzése, és a pásztorhagyományok tovább élésének segítése.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu