Az újítások fontosabbak a modern mezőgazdaságban, mint valaha. A mezőgazdaság minden ágazata hatalmas kihívásokkal néz szembe, a növekvő szállítási költségek, a munkaerő hiány és a fogyasztói preferenciák változása révén és az átláthatóság és a fenntarthatóság hiánya miatt. A mezőgazdasági vállalatoknál egyre inkább elterjedt a felismerés, hogy új megoldásokra van szükség ezekhez a kihívásokhoz.
Az elmúlt 10 évben a mezőgazdasági technológia óriási beruházásokat kapott, az elmúlt öt évben 6,7 milliárd dollárt, az elmúlt évben pedig 1,9 milliárd dollárt fektettek a mezőgazdasági technológiába. A világűrben zajló jelentős technológiai innovációk olyan területekre összpontosultak, mint például a beltéri vertikális gazdálkodás, az automatizálás és a robotika, az állattenyésztési technológia, a modern üvegházhatást okozó gyakorlatok, a precíziós mezőgazdaság és a mesterséges intelligencia, valamint a blokklánc.
Beltéri vertikális gazdálkodás
A beltéri vertikális gazdálkodás növelheti a terméshozamot, leküzdheti a korlátozott földterületet, és még az ellátási láncban megtett út csökkentésével is csökkentheti a gazdálkodás káros hatását a környezetre nézve. Beltéri vertikális gazdálkodás alatt azt értjük, ahol zárt és ellenőrzött környezetben egymásra helyezett termékek termesztését folytatják.
A függőlegesen felszerelt polcok használatával jelentősen csökken a növénytermesztéshez szükséges földterület nagysága a hagyományos gazdálkodási módszerekhez képest. Ez a fajta termesztés gyakran társul a városi gazdálkodáshoz, mivel képes korlátozott helyen fejlődni. A vertikális gazdaságok egyedülállóak abban, hogy egyes beállításokhoz nem szükséges talaj a növények növekedéséhez. A legtöbb hidroponikus beállítású, ahol a zöldségeket tápanyag-sűrű víztartályban termesztik, vagy aeroponic, ahol a növényi gyökereket szisztematikusan permetezik vízzel és tápanyagokkal. A természetes napfény helyett mesterséges növekedési lámpákat használnak.
A fenntartható városi növekedéstől a terméshozam maximalizálásáig, csökkentett munkadíjjal, a vertikális beltéri gazdálkodás előnyei nyilvánvalóak. A vertikális gazdálkodás olyan eszközökkel szabályozható, mint a fény, a páratartalom és a víz. A csökkentett víz- és energiafelhasználás javítja az energiamegtakarítást – a vertikális gazdaságok akár 70% -kal kevesebb vizet fogyasztanak, mint a hagyományos gazdaságok. A munkaerőt nagymértékben csökkenti a robotok használata a betakarítás, az ültetés és a logisztika kezelésére is, megoldva azokat a kihívásokat, amelyekkel a gazdaságok szembesülnek a mezőgazdasági ipar jelenlegi munkaerő hiányával.
A gazdaságok automatizálása
A gazdaságok automatizálása, amelyet gyakran összekapcsolnak az „intelligens gazdálkodással”, olyan technológia, amely hatékonyabbá teszi a gazdaságokat, és automatizálja a növény- vagy állattenyésztési ciklust. Egyre több vállalat dolgozik robotikai innováción, drónok, autonóm traktorok, robotbetakarítók, automatikus öntözés és vetőrobotok fejlesztése mellett. Noha ezek a technológiák meglehetősen újak, az iparban egyre több tradicionális mezőgazdasági társaság fejleszti a gazdasága automatizálását.
A technológiák új fejlesztései, kezdve a robotikától és a drónoktól a számítógépes vizualitás szoftverekig, teljesen átalakították a modern mezőgazdaságot. A farm automatizálási technológia elsődleges célja a könnyebb, hétköznapi feladatok lefedése. Néhány főbb technológia, amelyet a gazdaságok általában használnak: betakarítás automatizálása, autonóm traktorok, vetés és gyomlálás, valamint drónok.
A gazdaságok automatizálási technológiája olyan fontos kérdésekkel foglalkozik, mint a növekvő globális népesség, a mezőgazdasági üzemek munkaerő hiánya és a változó fogyasztói preferenciák. A hagyományos gazdálkodási folyamatok automatizálásának előnyei rendkívüli jelentőségűek, ha a fogyasztói preferenciák, a munkaerőhiány és a gazdálkodás környezeti lábnyomának kérdéseivel foglalkoznak.
Állattenyésztési technológia
A hagyományos állattenyésztés olyan ágazat, amelyet széles körben figyelmen kívül hagynak, bár vitathatatlanul az egyik legalapvetőbb. Az állattenyésztés rengeteg megújuló, természeti erőforrásokat biztosít, amelyekre minden nap támaszkodunk. Az állattenyésztést hagyományosan úgy ismerik, mint baromfifarmok, tejgazdaságok, szarvasmarhák vagy más, az állattenyésztéssel kapcsolatos gazdálkodás üzletvitelét. Az állattenyésztőknek pontos pénzügyi nyilvántartást kell vezetniük, felügyelniük kell a dolgozókat, és gondoskodniuk kell az állatok megfelelő gondozásáról és etetéséről.
A legújabb trendek azonban bebizonyították, hogy a technológia forradalmasítja az állattenyésztés világát. Az elmúlt 8–10 év óriási fejlesztéseket hozott az iparágba, amelyek sokkal könnyebbé tették az állatállomány követését és kezelését. Ez a technológia több formában is megtalálható, táplálkozási technológia, genetika, digitális technológia és még sok más.
Az állattenyésztési technológia javíthatja az állatok és az állatállomány termelékenységi kapacitását, jólétét és gazdálkodását. A „kapcsolódó tehén” fogalma annak eredménye, hogy egyre több tejelő állományt érzékelőkkel szereltek fel az egészség megfigyelésére és a termelékenység növelésére. Az egyedi hordható érzékelők szarvasmarhákra való felhelyezése nyomon tudja követni a napi tevékenységeket és az egészséggel kapcsolatos kérdéseket, miközben adatvezérelt betekintést nyújt az egész állományhoz. Az összes előállított adat értelmes, gyakorlati betekintéssé alakul, ahol a termelők gyorsan és egyszerűen megnézhetik az állatállomány helyzetét és így gyorsabb és megalapozottabb döntéseket tudnak hozni.
Az állati genomika úgy határozható meg, mint egy élő állat teljes gén tájának megvizsgálása és annak kölcsönhatása, és ezek, hogy befolyásolják az állat növekedését és fejlődését. A genomika segít az állattenyésztőknek megérteni állományuk genetikai kockázatát, és meghatározni az állatállomány jövedelmezőségét. Az állatok kiválasztásával és a tenyésztési döntésekkel kapcsolatos stratégia révén a szarvasmarha genomika lehetővé teszi a termelőknek, hogy javítsák az állatállomány nyereségességét és hozamát.
Az érzékelő és az adattechnológiák hatalmas előnyökkel járnak a jelenlegi állattenyésztés számára. Javíthatja az állatállomány termelékenységét és jólétét azáltal, hogy felismeri a beteg állatokat, és intelligensen felismeri a fejlesztési lehetőségeket. A számítógépes vizualitás lehetővé teszi számunkra, hogy minden adat értelmes, gyakorlati betekintés legyen. Az adatközpontú döntéshozatal jobb, hatékonyabb és időszerűbb döntésekhez vezet, amelyek elősegítik az állatállomány termelékenységét.
Fordítás, Forrás: plugandplaytechcenter.com