Közvetlenül a törökországi elnökválasztás után – amit megnyert a hivatalban lévő elnök, Recep Tayyip Erdogan – újabb 14 százalékkal gyengült a török valuta. Az EastFruit piackutató cég azt jósolja, hogy ez nagy hatással lesz a gyümölcs- és zöldségkereskedelemre az egész régióban, Közép-Ázsiától a Kaukázusig, Kelet-Európától a Közel-Keletig, és az Európai Unióban is.
A török valuta két év alatt az eredeti értéke 2,7-szeresét veszítette el. Egy valuta leértékelődése mindig ösztönzi az exportot és súlyosan korlátozza az importlehetőségeket.
Az idei év első négy hónapjában Törökország zöldség- és gyümölcskivitele 10 százalékkal nőtt, és akkor még stabil volt a líra árfolyama. Az árfolyam romlását követően az üvegházi paradicsom és uborka, a cseresznye, a kajszibarack, az őszibarack, a nektarin, a szilva, az aszalt gyümölcsök, a diófélék és a görögdinnye exportvolumene várhatóan ismét nőni fog.
Törökország kiviteli tilalmat rendelt el a hagymára és a burgonyára, de ha a tilalmat feloldják, várhatóan ezekből a termékekből is sok fog exportra kerülni.
Tavaly egyébként valamelyest csökkent a török zöldség- és gyümölcskivitel volumene, ami főként a gyenge mogyoróhozam, valamint az oroszországi és ukrajnai gyümölcs- és zöldségkereslet visszaesésének volt a következménye. Ennek ellenére a legtöbb termék kivitele még mindig növekedett. A vetőmag-, a műtrágya-, a növényvédőszer-import, illetve a külföldi gépek és berendezések behozatala erősen drágul. Bár a kereslet nagy részét képesek belföldön előállítani, ez a termékek minőségének a romlásával járhat.
Mivel kezdődik a betakarítás, Törökország valószínűleg növelni fogja az alma, a citrom, a mandarin, a mogyoró, a mandula, az avokádó és sok más gyümölcs és zöldség exportját, feltéve, hogy az időjárás kedvezően alakul. Még az is előfordulhat, hogy idén először nagyobb mennyiségű banánt is exportálnak majd, mert a török banántermelés fellendülőben van.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu