Mezőgazdasági hírek

Több és jobb tej, nyugodtabb állatok: a mezőhegyesi robotizált istállók első éve

2021. október 6., szerda

2020 augusztusában adták át Mezőhegyesen, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságban a két új, robotizált termelő istállót. A tejelő állomány betelepítése óta is eltelt több mint 10 hónap, tehát rendelkezésre állnak adatok az összehasonlításhoz.

A tavalyi év hasonló időszakához képest a termelési és a szaporodásbiológiai és az állategészségügyi adatok is javultak – mondja Czakó Tibor, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. szarvasmarhatelep-vezetője.

Czakó TiborCzakó Tibor

Fotó: Csatlós Norbert

A termelési adatok tavaly a nyári melegben a 30 litert sem érték el augusztusban, ez most jelenleg 37-38 liter között mozog. Javultak a tej minőségi paraméterei is és javult az állatok egészségügyi állapota is.

Az állatok nagyon jól érzik magukat, az istállóban bent meteorológiai állomás van, hőmérsékletérzékelő, páraérzékelő. Az állatoknak ez alapján kapcsolja be a ventillátort és a párásítást. Itt benn az istállóban hőstressz nem éri az állatot.



A termelő istállók azonban a tejtermelési ágazat végpontjai. Most a folyamat elejével is foglalkoznak Mezőhegyesen – beruházások zajlanak.

Czakó Tibor: Hamarosan átadásra kerül az új borjászatunk, és két új üszőnevelő istálló. Átadásra kerül az új elletőistálló, és az új szárazon álló istállónk, ez a folyamat már majdnem körbeér, jövőre kezdődik egy beruházás, ami a 81-es majorban lévő üszőtelep rekonstrukciójáról fog szólni.

Tejelő állomány MezőhegyesenTejelő állomány Mezőhegyesen

Fotó: Csatlós Norbert

Mindemellett az állomány javítása érdekében új célpárosítási programot indítottak küllemi bírálat és genomvizsgálat alapján kiválasztott bikákkal.Most több forgalmazóval is kapcsolatban állnak és főleg az USA-ból és Kanadából úgynevezett robot ready szaporítóanyaggal termékenyítenek.

Mindenféleképpen várjuk, hogy az állomány genetikai háttere is javuljon, amely jobban alkalmazkodik majd a robotos istállóhoz, ez már magával fogja vonni a tejtermelési adatok javulását is – hangsúlyozza a szarvasmarhatelep-vezető.

Fotó: Csatlós Norbert

Ehhez járul még, hogy az istálló, illetve a telepirányítási szoftver nyújtotta szolgáltatásokat maximálisan kihasználják, így egyedileg tudják figyelni az állatok mozgását, pihenését, kérődzését és ez alapján egyedileg tudnak takarmányozni, illetve minden területen jobb döntéseket tudnak hozni a jövőben.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu