A 2021. évi vegetációs időszak lassan a végéhez közeledik. A legtöbb mezei termény már a tárolókban van. A megtermelt árura azonban nem csak kinn a szántóföldön leselkednek különböző károsítók, hanem a raktározás során is. Jelenlétük már önmagában is eladhatatlanná teheti a megtámadott terményt, de kártételük olyan fokú minőség romlást is előidézhet, amely a károsítóktól való mentesítés után is csökkenti az adott tétel értékét és eladhatóságát.
A raktárakban előforduló kártevőkkel igen sok gazdálkodó csak akkor szembesül, amikor értékesíteni szeretne egy adott tételt és kiderül, hogy az áru „bogaras”. A raktári károsítók megjelenését és elszaporodását ezernyi tényező okozhatja, amelyek közül néhányat itt megemlítünk:
A raktári károsítók elleni védekezés alapja a kellő raktári higiénia kialakítása. Nyilvánvalóan most, amikor tele vannak a tárolók, már nem lehet takarítani, de az oda nem való dolgoktól bármikor meg lehet szabadítani a raktározásra szolgáló építményeket.
Nagyon fontos, hogy a betárolt termények állapotát (hőmérséklet, nedvesség, károsítók) folyamatosan ellenőrizzük. Erre a jelenlegi időszakban azért is van nagy szükség, mert a hőmérséklet kezdi elérni azokat az értékeket, amikor a terményben levő kártevők ellen a leggyakrabban használt védekezési módszerrel, a gázosítással már nem lehet hatékonyan védekezni.
A hidegben valamennyi károsító életfolyamatai lelassulnak, a melegkedvelő fajok esetében, mint pl. a rizs zsizsik ez még jelentősebb. A lelassult életfolyamatok többek között a légzés intenzitásának drasztikus csökkenését is jelentik, ezért a károsítók egyszerűen „nem veszik fel a gázt”, így a kezelést túlélhetik. Jó néhány károsító eleve olyan nyugalmi állapotba kerül a hideg hatására (pl. bebábozódik, mint a raktárakban károsító molyok), amikor életfolyamatai eleve sokkal lassabbak, mint más fejlődési stádiumban.
A hideg körülmények a gázosító szerekből a konkrét hatóanyag, a foszforhidrogén gáz felszabadulását is erősen lassítják. A gáz lassú fejlődése miatt ilyenkor sokszor nem tud kialakulni a kártevők elpusztításához szükséges gáz koncentráció, ez által a gázosítás eredménytelen lesz.
A hazánkban jelenleg alkalmazott alumínium foszfid hatóanyagú biocid készítmények +5oC termény hőmérséklet alatt már bizonytalan hatékonyságúak, ezért használatuk ekkor már nem javasolt. A magnézium foszfid hatóanyagú készítmények használata engedélyezett ugyan +5oC hőmérséklet alatt is, de ilyen esetben a rendkívül hosszú expozíciós idő alatt fenn áll a veszélye annak, hogy a gáz egy része „elvész”, azaz valahol kijut a gáztérből. Az is megtörténhet, hogy tovább hűl a környezet és a beállt fagyos körülmények miatt a megkezdett gázosítás eredménytelen lesz.
Fagyos környezetben, azaz 0oC alatt tilos gázosítani! Ezt a gázosításra engedélyezett készítmények engedély okiratában bárki ellenőrizheti. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy itt nem a levegő, hanem a gázosítandó termény hőmérséklete a mérvadó.
Jelen időszakban az átvételi árak további emelkedésében bízva nagyon sok termelő még nem gondol az értékesítésre. Ennek ellenére igen erősen ajánlott, hogy minden termelő vizsgálja meg legalább most a raktározott terményei állapotát. Ha vannak a terményben károsítók, most még egy gázosítással jó eséllyel meg lehet tőlük szabadulni. A tél eleji időszakban a kártevők aktív terjedésére már nem igazán kell számítani, így egy most elvégzett gázosítás – hacsak nincs a raktárban egy erős visszafertőző forrás – hosszú időre biztosíthatja a termény fertőzés mentességét. Később, a mostaninál hűvösebb időjárás esetén hatékony gázosításra jó eséllyel már nem lesz lehetőség.
Forrás: agroforum.hu