1.SZJA VÁLTOZÁSOK:
Személyi kedvezmény
2021. január 1-jétől a súlyosan fogyatékos magánszemélynél adóalapból érvényesíthető kedvezménnyé alakul a személyi kedvezmény. Az új szabályozás szerint a jogosult magánszemély havonta a minimálbér egyharmadával csökkentheti az összevont adóalapját. Az adóalap kedvezmények igénybevételének sorrendje (2021. január 1-től):
NÉTAK (négy gyermekes kedvezmény) – Személyi kedvezmény – első házasok kedvezménye– családi kedvezmény.
Éves minimálbér
Még a mai napig nem született döntés, de ha változás lesz az idei megegyezés alapján, akkor az január 1-től lesz érvényes.
Fejlesztési tartalék
2020.július 15-től az adóalap 50%-áig képezhető fejlesztési tartalék helyett a teljes adóalap is megképezhető fejlesztési tartalékként az egyéni vállalkozónál.
Kisvállalkozások beruházási adókedvezménye
A módosítás következtében – a törvényi feltételek teljesülése esetén – a hitelszerződés (tárgyi eszköz beszerzését szolgáló hitelnél) megkötésének időpontjától függetlenül a kamat teljes összege adókedvezményként érvényesíthetővé válik. A jövedelmüket a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályai szerint megállapító egyéni vállalkozók a 2020. évi személyjövedelemadó-bevallás elkészítésekor már a 2021. január 1-jétől hatályos szabályok szerint vehetik igénybe ezt az adókedvezményt.
Egyéni vállalkozás kezdés, szüneteltetés
Tevékenység megkezdésének bejelentésével egyidejűleg kezdeményezhető a kötelező gazdasági kamarai regisztráció. Az illetékes területi gazdasági kamarát a NAV értesíti az egyéni vállalkozó nyilvántartásba vételéről.
A jelenlegi 2 év helyett 3 évig szüneteltethető az egyéni vállalkozói tevékenység. A szünetelésről a NAV értesíti az illetékes területi gazdasági kamarát 2021. január 1-től.
Kis értékű tárgyi eszközök nyilvántartása
Nem kell szerepeltetni a kis értékű tárgyi eszközöket (200 000 Ft-os értéket meg nem haladó) a nyilvántartásokban. A 200 000 Ft-os értéket el nem érő készletek selejtezéséről nem kell jegyzőkönyvet felvenni.
Adótartozások rendezése
A magánszemélyek évente egyszer, félmillió forint helyett egymillió forintig igényelhetik a 12 havi automatikus részletfizetési kedvezményt. A könnyítések érintik az szja-bevallást is, és már a májusban benyújtandó 2020-ról szóló bevallásban – kétszázezer forint helyett – félmillió forintos tartozásig, hat hónap helyett szintén 12 hónapra kérhető a személyi jövedelemadóra és a szociális hozzájárulási adóra a pótlékmentes részletfizetés.
2.KATA VÁLTOZÁSOK:
KATA bejelentkezés
2021.január 1-től egy magánszemély kizárólag egyetlen jogviszonyával jelenthető be kisadózóként, minden további bejelentést a NAV határozattal utasít vissza. A NAV 2021. január 1-jével az elsőként bejelentett jogviszony kivételével a többi jogviszony tekintetében törli a magánszemélyt a bejelentett kisadózók köréből.
KATA szüneteltetése
Az ügyvédi iroda is szüneteltetheti a tevékenységét és ezekre a hónapokra nem kell megfizetni a tételes adót.
40%-os adót kell fizetni
Belföldi vállalkozás esetében
- kapcsolt vállalkozásnál a juttató a teljes bevétel után fizeti meg a 40%-os adót;
- nem kapcsolt vállalkozásnál a juttató csak az adóévben a 3 millió Ft-ot meghaladó bevétel után fizeti meg a 40%-os adót;
Külföldi vállalkozásnál
- kapcsolt vállalkozásnál a teljes bevétel 71,42 %-a után fizet 40%-os adót;
- nem kapcsolt vállalkozásnál az adóévben a 3 millió Ft-ot meghaladó bevétel 71,42 %-a után fizeti meg a 40%-os adót;
Fontos: Az új 40 százalékos mértékű adó alapjába tartozó értéket a kisadózó vállalkozásnál a KATA tv. 8. § (6) bekezdése alapján az évi 12 millió forintot meghaladó bevételt terhelő régi 40 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség meghatározása során nem kell figyelembe venni.
Tájékoztatási kötelezettség
- A kifizetővel szerződéses jogviszonyt létesítő KATA tv. szerinti adóalanynak a
szerződés megkötésekor írásban tájékoztatnia kell a kifizetőt arról, hogy kisadózó
vállalkozásnak minősül.
- A kisadózó vállalkozásnak tájékoztatnia kell a vele szerződéses kapcsolatban lévő
kifizetőt a KATA tv. szerinti adóalanyisága megszűnésének vagy újrakeletkezésének
időpontjáról.
- Átmeneti rendelkezés: A 2020. december 31-éig kifizetővel létesített és 2021-ben
még fennálló szerződéses jogviszony esetében a kisadózó vállalkozásnak 2021.
január 15-éig kell tájékoztatást nyújtania írásos formában a kifizetőnek a fenti körülményekről.
3.KIVA VÁLTOZÁSOK:
KIVA adó mértéke
A kisvállalati adó (KIVA) mértéke 12 százalékról 11 százalékra csökken, és a bevételi értékhatár a jelenlegi egyről hárommilliárd forintra, a kilépési pedig háromról hatmilliárd forintra nő.
Szinte minden vállalkozás kapott NAV tájékoztatást a KIVA választását elősegítendően. Fontos, hogy választása esetén a feltételek fennállásán túl az alábbiakat is vegyék figyelembe:
- a vállalkozás költségei között meghatározó legyen a bérköltség úgy, hogy a munkavállalók jelentős része nem érintett a szociális hozzájárulási kedvezményekben;
- a KIVA alatt képződött eredménytartalék összegét csökkenteni kell a KIVA időszak alatt megszerzett tárgyi eszközök könyv szerinti értékével (beleértve az előállított immateriális jószág értékét is) és a KIVA időszak alatt megfizetett KIVA összeggel, majd a megmaradt pozitív összeget a KIVA –ból történő kilépést követően fejlesztési tartalékba kell helyezni, tehát aki nem fejleszti eszközeit, az adott esetben hátrányos helyzetbe is kerülhet emiatt, illetve a TAO adó megfizetése is választható;
- a KIVA előtti eredménytartalék terhére kifizetett osztalék a KIVA előtti szabályok szerint adózik, a KIVA alatt képződött eredménytartalék terhére kifizetett osztaléktól eltérően;
4.TAO VÁLTOZÁSOK:
Fejlesztési tartalék képzése
2021.január 1-től bármekkora adózás előtti nyereséggel csökkenthető az adóalap fejlesztési tartalékként. Ezt az összeget lekötött tartalékként szerepeltesse a vállalkozás az éves beszámolójában. A másik feltétel, hogy ezen összeg terhére megvalósult tárgyi eszköz beszerzések után adólapot csökkentő értékcsökkenés nem számolható el.
5.ÁFA VÁLTOZÁSOK:
Elektronikus adatszolgáltatási kötelezettség a számlákról
2021.január 1-től kötelező adatszolgáltatás alá esik
a belföldön letelepedett számlakibocsátónál:
– a nem adóalanyok felé (pl. magánszemélyek) kiállított számlák adóértékhatártól függetlenül, akár belföldi, akár külföldi a vevő;
– ha adómentes számlát állítunk ki magánszemély felé;
– a nem belföldi adóalanyoknak kiállított számlák is, így:
- a közösségi adómentes számlák;
- az export számlák;
- nemzetközi fordított adózású;
- áfa területi hatályán kívüli számlák;
– a módosító, érvénytelenítő számlák;
– a számlával egy tekintet alá eső okiratokra is kiterjed az elektronikus adatszolgáltatási kötelezettség.
A türelmi időszak 2021. április 1-ig él a fentiek betartását illetően.
ÁFA adóbevallási tervezet NAV kiajánlása
2021.július 1-jét tartalmazó bevallástól kezdve a tárgyhót követő 12-ig a NAV rendelkezésre bocsátja az áfa bevallás tervezetét, de nem kötelező azt beadni, de beadható.
Javítható, módosítható, kiegészíthető (arányosított áfa stb. esetén) és javítás hiányában sem lesz a tervezet beadott bevallás.
A lakások áfá-ja újra 5% lett
Már élő, átmeneti rendelkezés, hogy 5 %-os áfa mérték alkalmazható az új-, félkész lakás értékesítésénél a 2020. 01.01-je és 2023. 12.31-e közötti teljesítésű ügyleteknél, ha 2018.11.01-jén már volt véglegessé vált (jogerős) építési engedély. Ettől eltérő eseteknél 27%-os az áfa mértéke.
Új szabályként ismét 5 %-os adómérték alkalmazható a 2021. 01.01-je és a 2022. 12.31-e közötti új- és félkész lakás értékesítésénél (alapterületi limit, ill. építkezésnél csak a generál-kivitelezésnél alkalmazható).
Új átmeneti rendelkezés szerint 5 %-os áfa mérték alkalmazható az új- félkész lakás értékesítésénél a 2023. 01.01-je és 2026. 12.31-e közötti teljesítésű ügyletek esetében, ha 2022. december 31-én már volt véglegessé vált építési engedély, vagy 2022. 12.31-én már megtörtént az egyszerű bejelentés.
6.HELYI ADÓ VÁLTOZÁSOK:
Feltöltési kötelezettség
2020.július 15-től szűnt meg a feltöltési kötelezettség.
Reklámhordozók építményadója
Ez is 2020. július 15-től megszűnt.
Helyi iparűzési adó mértékének változása
Egyes vállalkozásoknál csökken 2021-től a helyi iparűzési adó maximális mértéke. Maximum egy százalék helyi iparűzési adóval számolhatnak 2021-ben az egyéni vállalkozók, az egyéb vállalkozó magánszemélyek (például az őstermelők) és azok a kkv-k, amelyeknek összes foglalkoztatott létszáma 250 főnél kevesebb és az árbevétele vagy a mérlegfőösszege legfeljebb négymilliárd forint.
Ideiglenes iparűzési tevékenység
2021.január 1-től megszűnt az ideiglenes jellegű iparűzési tevékenység utáni adókötelezettség.
Adóalap megosztásának számítása
Új előírás, hogy a gépkocsit tartós bérletbe vagy lízingbe adók esetében a gépkocsik eszközértékét a székhelyre, telephelyre jutó személyi jellegű ráfordítások arányában kell figyelembe venni.
Adóbevallási kötelezettség
2021.január 1-től az adózók a NAV-hoz adják be elektronikus úton a NAV által rendszeresített nyomtatványon a helyi iparűzési adóbevallásukat.
A bejelentkezési és a bevallási nyomtatványok egységesítésre kerülnek.
Gépjárműadó változásai
2021.január 1-től a lassú járművek és a lassú jármű pótkocsijának minősülő gépjárművekre nem terjed ki a gépjárműadó hatálya.
A környezetkímélő motorkerékpár is környezetkímélő gépjárműnek minősül és így nem vonatkozik rá a gépjárműadó hatálya.
A NAV látja el 2021. január 1-től a gépjárműadóval kapcsolatos feladatokat.
7.EGYÉB ADÓJOGI VÁLTOZÁSOK:
Elektronikus fizetés
2021. január 1-jétől a pénztárgéphasználatra kötelezett kereskedőknek biztosítaniuk kell az elektronikus fizetés lehetőségét, és annak folyamatos rendelkezésre állását. Ez csak a kereskedőkre és a vendéglátókra vonatkozik.
Személygépkocsi értékesítése
Az Áfa tv. alapján 2021. január 1-jétől akkor adómentes a személygépkocsi értékesítése, ha annak beszerzését nem terhelte előzetesen felszámított adó, de ha terhelte volna, az levonási tilalom alá esett volna, kivéve azt az esetet, ha a beszerzés továbbértékesítési céllal történt.
EKÁER
2021-től az EKÁER-ben (elektronikus közúti áruforgalmi ellenőrző rendszerben) már csak a kockázatos termékek szállítása esetén kell bejelentést tenni.
Pálinkafőzés
A pálinka bérfőzetése és magánfőzése évi 86 liter párlatig adómentes 2021-ben.
Illeték
Az illetékmentesség a családi otthonteremtési kedvezményt igénybe vevő, gyermekes családoknak is jár, akár új, akár használt lakást vásárolnak.
Mind az új, mind a használt lakások megvásárlása – 2020. december 31-ét követően kötött adásvételi szerződéssel – mentes a visszterhes vagyonszerzési illeték alól, ha a vásárlásnál a vagyonszerző családi otthonteremtési kedvezményt használ fel. A mentesség az igénybe vett kedvezmény összegétől és a lakás forgalmi értékétől függetlenül igénybe vehető.
Szakképzési hozzájárulás
2021.január 1-jétől változika szakképzési hozzájárulási kötelezettség. Ennek következtében például a gazdálkodó szervezeteknek valamennyi egyes meghatározott juttatás után is szakképzési hozzájárulást kell fizetniük.
A megváltozott munkaképességűek ellátása
2021. január 1-jétől megszűnik a kereseti és folyósítási korlát, így a megváltozott munkaképességűek ellátásait bármely jogviszonyban folytatott munkavégzésből, keresőtevékenységből származó kereset összegére tekintet nélkül folyósítani kell.
A fentiekben részletezett változások a teljesség igénye nélkül a legfontosabb változásokat tartalmazzák. Fontos, hogy az őstermelőket érintő változások egy külön anyagban szerepelnek.
Bízom abban, hogy a lényeget megragadva sikerül egy olyan kivonatot átadni Önöknek, mely könnyen értelmezhető és alkalmazható vállalkozásukban.
Sikerekben gazdag Boldog Új Évet kívánok!
2021. január 03.
Törökné Rácz Erzsébet adószakértő