,,Az Agrárközösség Kft.-t magas szakértelem és segítőkészség jellemzi, ezért bátran ajánlom mindenkinek.”
Az alapvető megvalósítandó cél a jelentősen megváltozott klimatikus viszonyoknak kitett, művelés alatt álló területeken a víz utánpótlásának biztosítása, figyelembe véve a vízvédelmi intézkedéseket, a Vízgyűjtő-gazdálkodási Terv (VGT 3) mezőgazdasági intézkedésekkel kapcsolatban megfogalmazott ajánlásait. Támogatási cél a vízvisszatartás, a vízkészleteinkkel való fenntartható gazdálkodás, a takarékos öntözési technológiák elterjesztése
További támogatási cél a tűrhetőnél nagyobb károkat okozó csapadékvizek összegyűjtéséhez és későbbi hasznosítását megelőző tározásához szükséges műszaki megoldások ösztönzése, a többletvizek tározóba elvezetése és hasznosítása által is hozzájárulva a víztakarékos, fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításához, a mezőgazdasági termelés hozamingadozásának csökkentéséhez, a vízkárelhárítás megvalósításához.
Az üzemen belüli mezőgazdasági területekhez kapcsolódó meliorációs tevékenységek megvalósítása és a meliorációs utak kialakítása.
Támogatott az öntözési infrastruktúra energiaigényének kielégítést szolgáló, megújuló energiaforrások alkalmazására irányuló tevékenységek, továbbá a meglévő, alacsony hatásfokú öntözési rendszerek energiahatékonyságot növelő korszerűsítése.
a) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évben legalább 10 000 euró STÉ üzemmérettel rendelkezik. (Az üzemméret megállapítása szempontjából a 8. mellékletben megadott, 348,93 forint/euró árfolyammal számolt 2020. évi STÉ adatok az irányadók);
– A növénytermesztéssel összefüggő üzemméret számítás alapja támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évének egységes kérelme (a továbbiakban: EK kérelem) alapján elfogadott, mezőgazdasági tevékenységből származó üzemméret. Ha a mezőgazdasági termelő a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozóan rendelkezik a felhívás 4. mellékletét képező „Kormányhivatal igazolása a mezőgazdasági tevékenységgel hasznosított területadatokról” című formanyomtatványon szereplő mezőgazdasági tevékenységgel művelt területtel, vagy EK kérelemben nem szereplő területtel, abban az esetben a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában a mezőgazdasági tevékenységére vonatkozóan rendelkeznie kell a kedvezményezett székhelye/lakhelye szerint illetékes megyei kormányhivatal által földművelésügyi igazgatási jogkörben kiállított igazolással, (a felhívás 4. melléklete szerint) amely tartalmazza az üzemméret számításánál figyelembe vett terület nagyságát és hasznosítási kódját.
Amennyiben fenti területtel nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
– Állattartással összefüggő üzemméret számítás alapja a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (a továbbiakban: NÉBIH) által a kedvezményezetthez, mint tartóhoz nyilvántartásba vett tenyészetekben tartott állat lehet. Ha az üzemméret számítás alapját képező állat szarvasmarha, anyajuh, vagy anyakecske akkor az érintett állatfaj tekintetében a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (a továbbiakban: ENAR) bejelentett éves átlagos állatlétszámot kell az üzemméret számításánál figyelembe venni. Egyéb, az 5. melléklet szerinti állatfajok esetében az üzemméret nagyságát az állatállomány tartási helye szerint illetékes megyei kormányhivatal illetékes járási hatósági állatorvos által kiállított igazolás alapján kell a teljes lezárt üzleti év vonatkozásában az éves átlagos állatlétszám alapján kiszámolni. ENAR-ba és Tenyészet Információs Rendszerbe a támogatási kérelem benyújtásának napjáig bejelentett módosítások kerülnek figyelembe vételre.
Amennyiben fenti állatokkal nem rendelkezik, a kedvezményezett a támogatási kérelem benyújtásával egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy az igazolás kiállítása nem releváns.
Családi mezőgazdasági társaság (a továbbiakban: CSMT) esetében – amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik – a CSMT-ben részt vevő tagok legalább 50 %- ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést. A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában kell az üzemméretet meghatározni.
Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
b) A támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben árbevételének legalább 40%- a mezőgazdasági tevékenységből származott. A mezőgazdasági tevékenységből származó nettó árbevétel és annak nettó árbevételhez viszonyított arányának kiszámítását a felhívás 6. mellékletében szereplő képlet alkalmazásával kell elvégezni.
CSMT esetében – amennyiben a CSMT teljes lezárt üzleti évvel még nem rendelkezik – a CSMT-ben résztvevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Amennyiben a CSMT rendelkezik teljes lezárt üzleti évvel, úgy az előírást önmagában szükséges teljesítenie.
Kollektív beruházásnak minősül a termelői csoport, a termelői szervezet, a termelői integrációs szervezet, a fenntartható vízgazdálkodási közösség, a mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet, valamint a szociális szövetkezet által végrehajtott művelet.
Állami elismeréssel rendelkező együttműködés (termelői csoport, termelői szervezet, termelői integrációs szervezet és a fenntartható vízgazdálkodási közösség) a 2.1.1 a) és b) pontokban meghatározott feltételek igazolása nélkül mezőgazdasági termelőnek minősül. Mezőgazdasági termelők tagságával működő szövetkezet a 2.1.1. a) és b) pontokban rögzített előírásokat önmagában (a szövetkezet saját üzemmérete és árbevétele) vagy a tagjain keresztül is teljesítheti. Ebben az esetben, a csoportban részt vevő tagoknak a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti évre vonatkozó árbevételét össze kell számolni, és az összeszámolt árbevétel legalább 40%-a mezőgazdasági tevékenységből kell, hogy származzon. Továbbá a csoportban részt vevő tagok legalább 50 %-ának vonatkozásában igazolni kell a legalább 10 000 euró értékű üzemméretettel való rendelkezést a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkeznek adatokkal, az azt megelőző teljes lezárt üzleti év vonatkozásában.
A szociális szövetkezeteknek a 2.1.1. a) és b) pontokban rögzített előírásokat önmagában szükséges teljesíteni.
2. Gyógynövénytermesztéshez kapcsolódóan integrátori, vagy feldolgozói tevékenységet folytató vállalkozás, amely esetében a 2.1.1. a) és b) pontokban rögzített előírások nem relevánsak, és aki abban az esetben jogosultak támogatásra, amennyiben az alábbi feltételek mindegyikének megfelel:
– a támogatási kérelem benyújtását megelőző, vagy amennyiben erre vonatkozóan nem rendelkezik adatokkal, az ezt megelőző teljes lezárt üzleti évben:
– gyógynövénytermék előállítási tevékenységből származó árbevétele az összes árbevétel 40 %-át meghaladja1, és
– tevékenységét legalább 3 termeltetési és/vagy felvásárlási szerződéssel2 igazolt partner közreműködésével valósítja meg.
A támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában nincs lehetőség
A támogatási kérelmek benyújtására 2024. decemberétől lesz lehetőség az alábbiakban meghatározott benyújtási szakaszokban:
A) Az öntözővíz felhasználásának hatékonyságát javító beruházások támogatása:
a) vízilétesítmények és kapcsolódó műtárgyainak rekonstrukciója, fejlesztése;
b) a meglévő elavult rendszer elemeinek cseréje:
a) azonos paraméterekre történő felújítás (pl. szórófej egység, járószerkezet egység, stb.),
b) új, korszerű gépek, berendezések és szerelvények telepítése, a meglévők helyett;
c) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, információs és kommunikációs technológia (IKT) fejlesztések vásárlása,
d) tápanyag-utánpótlás rendszer korszerűsítése (elavult elemeinek cseréje);
e) meglévő földmedrű csatornák burkolása. A csatorna burkolóanyag:
a) előregyártott mederlap burkolat,
b) előregyártott elem, beton burkolat,
c) félig áteresztő burkolat,
d) fólia burkolat vízzáró paplannal,
e) betonba rakott terméskő burkolat lehet;
f) burkolt csatornák felújítása és kapacitás bővítése.
2. Új öntözőberendezések beszerzése, illetve új öntözővíz-szolgáltató művek létrehozása
a) vízilétesítmények és kapcsolódó műtárgyainak építése;
b) felszíni és felszín alatti vízkivételi művek kialakítása;
c) új korszerű (víztakarékos) gépek, berendezések és szerelvények telepítése;
d) korszerű távvezérelt/automatizált rendszerek kiépítéséhez kapcsolódó számítógépes szoftverek és eszközök, IKT fejlesztések vásárlása;
e) tápanyag-utánpótlás rendszerének kialakítása;
f) burkolt, féli áteresztő csatornák építése;
g) közepes méretű, a technológiai igényeket kielégítő, az öntözővíz minőségét javító tározók létesítésére.
B) A vízvisszatartás létesítményeinek támogatása fenntartható vízkészlet-gazdálkodás biztosításával:
a) közepes méretű tározótér kialakítása, építése, a területre hulló csapadék és felgyülemlett belvíz visszatartására, tárolására;
b) nem vízzáró, áteresztő aljzattal ellátott tározótér kialakítása;
c) geotextíliák elhelyezése;
d) tározó terek vízzáró szigetelése:
a) szigetelő műanyag lemez (fólia) beépítésével,
b) vasbeton szigetelés beépítésével;
e) tábla szintű vízkormányzási művek kialakítása: a víztározóba gyűjtendő víz útjának kialakítása (csatorna, vizes árkok);
f) partvédő művek, földművek kialakítása.
a) a szűrőmező létesítésére alkalmas tér kialakítása, építése;
b) szűrőmező kialakítása;
c) rávezetés és elvezetés céljából szabályozó műtárgyak kiépítése.
a) burkolattal ellátott felszín alatti tározó kialakítása;
b) szikkasztó akna létrehozása (csapadékvíz felszín alatti tározása);
c) célzott felszín alatti vízpótlás (MAR módszerek alkalmazása):
a) földmedrű csatornák, árkok, vápák létrehozása, amelyek lehetővé teszik az utánpótlásra használt víz beszivárgását a felszínalatti vízbe, illetve az összegyűjtött csapadékvíz betárolásra és mezőgazdasági célú (öntözés, permetezés) felhasználásra kerül,
b) felszíni víz duzzasztás, ideiglenes elzárás, zsilip, gát alkalmazása.
C) A melioráció és a vízfelhasználás-hatékonyság javításának támogatása:
a) szilárd burkolat nélküli, bogárhátú vagy egyirányú lejtésű, szikkasztó- és/vagy vízelvezető árokkal ellátott pályatest kialakítása, felújítása, szélesítése:
a) egy- vagy kétoldalú útárkok kialakítása,
b) szükséges átemelők,
c) forgalom átvezetésre alkalmas létesítmény kiépítése.
a) mezőgazdasági célú területrendezés:
a) táblásítás a lejtőre keresztben elhelyezkedő hosszanti oldalú táblák kialakításával, amelyek már védhetők az eróziótól,
b) a szintvonalas művelést akadályozó tereptárgyak megszüntetése,
c) a felületi öntözés gépeinek és eszközeinek zavartalan és biztonságos működését biztosító felszíni forma létrehozása,
d) felesleges utak, árkok megszüntetése,
e) sáncolás a rétegvonalak irányát követő mesterséges terephullámok létrehozásával a felette összegyűlő víz visszatartására vagy elvezetésére: – vízszintes sánc, – lejtős sánc, – duzzasztott vízszintű sánc.
f) teraszok kialakítása a lejtős területek hajlásszögének csökkentésére: létesítésük során gondoskodni szükséges a felesleges víz összegyűjtéséről és kár nélküli elvezetéséről felszíni, vagy felszín alatti tározóba.
b) felszíni vízrendezés a sík területeken keletkező és érkező vizek károkozás nélküli elvezetésének és a vízhiányos időszakok alatti vízigények biztosítása a természetvédelmi és ökológiai szempontok figyelembevételével:
a) kisvízfolyások, csatornák, árkok, kisműtárgyak létesítése, bővítése és felújítása,
b) belvíz tárolására alkalmas tározók építésének elő- és utómunkái, földmunkái műtárgyak építése – új építés és felújítás,
c) szivattyútelepek építése, kapacitásbővítése és felújítása,
c) vízmosáskötések kialakítása (hordalékfogó cölöpgát rőzsefonattal, trapézszelvényű fenéklépcső, acélhálós kőszerkezet);
d) felszín alatti vízrendezést szolgáló tevékenységek megvalósítása (talajcsövezés cél- és meződrén-hálózattal, felszíni és felszín alatti hozzáfolyás szabályozása, talajvízszint-szabályozás, talajszelvényen átszivárgó felesleges vizek tározóba vezetése).
A művelet fizikai befejezésére a támogatási okirat véglegessé válását követő naptól számított legfeljebb 36 hónap áll rendelkezésre.
A kedvezményezett művelettel kapcsolatos pénzügyi elszámolása (záró kifizetési kérelem) benyújtásának végső határideje a támogatási okirat véglegessé válásától számított 36. hónap utolsó napja.
Legalább 200 millió Ft, legfeljebb 5 Mrd Ft.
– az 1. célterület A) 2. pont, valamint a B) és C) pontok, továbbá a 2. célterület 1. pont vonatkozásában az összes elszámolható költség 50 %-a,
– az 1. célterület A) 1. pont és a 2. célterület 2. pont vonatkozásában az összes elszámolható költség 70 %-a.
A támogatási döntésben meghatározott támogatási összeg legfeljebb 25 százalékáig, és legfeljebb 500 millió forint összegig a kedvezményezett kérelemmel előleget igényelhet.
Ha a kedvezményezett az elszámolható költségek egy részével és ezáltal az arra jutó támogatással már elszámolt, vagy azok vonatkozásában kifizetési kérelmet nyújtott be, akkor az elszámolásra benyújtott költségekre, illetve támogatásra előleg már nem igényelhető.
Az előleget kizárólag a művelet megvalósítására lehet felhasználni, és az igénylését követően benyújtott első kifizetési kérelemben annak teljes összegével el kell számolni.
Nem kaphat előleget az a kedvezményezett, akinek vagy amelynek
A Kincstárnál fizetési számlával nem rendelkező kedvezményezettnek az előleg fogadására projektszámlát kell nyitnia.
A kedvezményezett legalább egy, legfeljebb négy kifizetési kérelmet nyújthat be és a művelet fizikai megvalósítását követően a támogatási döntésben meghatározott határidőig és egy záró kifizetési kérelmet kell benyújtania.
A kedvezményezett köteles a támogatási döntés véglegessé válásától számított
– 12 hónapon belül a megítélt támogatás 10 %-át meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet benyújtani. Előleg igénybevétele esetén a kifizetési kérelem benyújtásáig az előleg teljes összegével el kell számolni,
– 24 hónapon belül a megítélt támogatás 60 %-át elérő vagy meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet,
– 36 hónapon belül a megítélt támogatás legalább 80 %-át elérő vagy meghaladó mértékű támogatás elszámolására irányuló kifizetési kérelmet benyújtani.
További részletekkel kapcsolatban jelentkezzen űrlapunkon keresztül, vagy keressen bennünket az alábbi elérhetőségeink egyikén!
Felső sáv