Mezőgazdasági hírek

Nyár, rovarok, viszketés…

2023. június 19., hétfő

Vessünk véget a viszketésnek! Amikor a szúnyog lecsap és szájszervével átszúrja a bőrt, hogy vért szívjon, némi nyálat fecskendez be a nyíláson. A nyál véralvadásgátlót tartalmaz, ezáltal folyékonyan tartja a vért.

Valamint érzéstelenítő hatása is van, ez teszi lehetővé, hogy a szúnyog nyugodtan táplálkozzon és az áldozat csak akkor érezzen fájdalmat, amikor már jóllakottan távozott. De miért is érzünk viszketést és mit tehetünk ellene?

A szúnyognyál egyes fehérjéi allergének az emberi szervezet számára. Miután az immunrendszer azonosítja ezeket, megkezdődik a védekezés (pl.: hisztaminkiválasztás).

A viszketés a szervezet reakciója az idegen szúnyogfehérjékre, és míg egyesek enyhébben, mások igen érzékenyen (hatalmas duzzanatot létrehozva) reagálnak ezekre.

Csípés után vakarás előtt

Az első és legfontosabb javaslat, hogy semmiképpen se vakarjuk meg a csípést, mert azzal fokozzuk a gyulladást, másodlagos fertőzést idézhetünk elő és lényegesen meghosszabbítjuk a szenvedésünket. Tanácsnak hasznos, de még napközben sem könnyű ezt megtenni, hát még éjszaka félálomban.

Ha tudjuk, próbáljuk meg kibírni vakargatás nélkül és kezeljük le mielőbb a csípés helyét. Következzenek a legjobban működő viszketéscsillapítók.

Háztartásban megtalálható anyagok

Ha otthon tartózkodunk, a legkézenfekvőbb megoldás nagyon meleg vizet tenni a csípésre, mert az rövidre zárja a viszketési reflexet. De azért csak óvatosan, nehogy megégessük magunkat.

Egy textilbe csomagolt jégkocka, tört jég csökkenti a gyulladást és elzsibbasztja a területet.

A háztartási ecet csökkenti az égő érzést és megelőzi a seb elfertőződését. Cseppentsen egy kevéske ecetet egy vattapamacsra és törölje át a bőrfelületet.

Egy csipet szódabikarbónát keverjünk el néhány csepp vízzel, a pasztát kenjük a csípésre, majd hagyjuk megszáradni, mielőtt leöblítenénk. Természetesen sok csípés esetén nagyobb adagot is kikeverhetünk, ha nagyon súlyos a helyzet, készítsünk egy kádfürdőt egy csésze szódabikarbónával.

A só remekül csillapítja a szúnyogcsípés fájdalmát. Egy csipetnyi sót keverjünk el kevés vízzel és vattapamaccsal vigyük fel a csípésre az oldatot. Még praktikusabb, ha beszerzünk egy sószappant. Évekig tud minket szolgálni, csak kicsit megnedvesítjük, és már használhatjuk is.

Illóolajok

A levendula illóolaját kivételesen hígítatlanul is rátehetjük a bőrre, fertőtlenít, csillapítja a fájdalmat és a gyulladást. A többi illóolajat csak hígítva szabad használni, ezeket felkenés előtt keverjük el valamilyen kozmetikai olajjal.

A teafaolaj természetes antihisztaminként viselkedik, antibakteriális hatású és csökkenti a viszketést.

A bazsalikom megmorzsolt, bőrre dörzsölt nedve, teája és illóolaja enyhíti a csípés kellemetlenségeit.

A citromolaj fertőtlenít és csökkenti a viszketést.

Az eukaliptusz és a citromos eukaliptusz illóolaja nem csak a megelőzésben segít, mivel antiszeptikus hatásúak és enyhítik a rovarcsípés okozta fájdalmakat.

A borsmentaolaj hűsíti és nyugtatja a bőrt, csökkenti a gyulladást, és megelőzi a seb elfertőződését.

Gyógynövények

Az Aloe vera levélnedve csillapítja a bőr irritációját, mérsékli a duzzanatot és hűsíti a bőrt. Felvitelét igény szerint többször megismételhetjük.

Dörzsöljünk nyers fokhagymát a szúnyogcsípés helyére.

Készítsünk pépet útifűlevélből és fedjük be vele a sebet.

A zabpehelyből és vízből készített kásaszerűség enyhíti a duzzanatot és a viszketést. Ha túl nagy az érintett felület érdemes egy marék zabpehellyel egy langyos kádfürdőt készíteni és kb. 20 percig ázni benne.

A vöröshagyma antibakteriális hatású nedve csökkenti az irritációt és az elfertőződés lehetőségét.

A viszketés nem kellemes reakció, de még mindig a legkönnyebben megszüntethető következménye annak, ha túl közel kerültek hozzánk a szúnyogok.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu