Módosult a nitrátrendelet
Módosult a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezéssel szembeni védelméhez szükséges cselekvési program részletes szabályairól, valamint az adatszolgáltatás és nyilvántartás rendjéről szóló 59/2008. (IV. 29.) FVM rendelet.
A mostani változtatásnak köszönhetően egy hónappal rövidült a trágyázási tilalmi időszak.
A rendeletmódosítás a klímaváltozásnak köszönhetően már régóta indokolt volt, az eltolódott vetés miatt a tápanyag utánpótlását nem lehetett megfelelően végezni, ami feltétlenül szükséges a növények optimális fejlődéséhez.
A nitrátrendelet az alábbi pontokon módosult:
1. 2.§ (7) „Téli legeltetés minden év november 30. és február 15. közötti legeltetés”
2. 4.§ (2) „Tilos trágyát kijuttatni: őszi kalászosok esetében november 30-tól január 31-ig, egyéb esetben november 30-tól február-15-ig.
3. 4.§ (6) „A 12%-nál meredekebb lejtésű terület talajára kijuttatott műtrágyát a kijuttatást követő 4 órán belül a talajba kell dolgozni, kivéve fejtrágyázás műveletét.”
4. 6.§ (10) „Tilos könnyen oldódó nitrogéntrágyát kijuttatni, a betakarítás után, ha ősszel nem kerül sor újabb kultúra vetésére.”
5. 6.§ (4) „A kijuttatott istállótrágyát kijuttatást követő 4 órán belül, egyenletesen a talajba kell dolgozni.”
6. 9.§ (1) b) „Elszivárgás elleni védelem nélküli ideiglenes trágyakazal nem létesíthető és nem tartható fenn: november 30 és február 15. között mezőgazdasági művelés alatt álló táblán, valamint fagyott, vízzel telített, összefüggő hótakaróval borított talaj
AKG Agrotechnikák bejelentésének szabályai
A VP4-10.1.1-16 AGRÁR-KÖRNYEZETGAZDÁLKODÁSI KIFIZETÉS pályázatban (AKG2016) résztvevő gazdálkodóknak idén van az utolsó lehetősége az eddig el nem végzett agrotechnikai munkák bejelentésére.
a) zöldtrágyázás megvalósítása esetén a zöldtrágyázásra kerülő növényfajt, a munkálat végzésének helyét és időpontját, a növényállomány beforgatását, a munkavégzést követő 15 napon belül;
b) istállótrágya-kijuttatás esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül;
c) baktériumtrágya-kijuttatás esetén a munkálat elvégzésének helyét és időpontját a munkavégzést követő 15 napon belül;
d) középmély lazítás megvalósítása esetén a megvalósítás helyét és időpontját a munkálat elvégzését követő 15 napon belül.
A bejelentéshez meg kell adni ezen kívül a betakarítás időpontját is (amennyiben volt).
Az agrotechnikai művelet csak abban az esetben kerül elfogadásra, ha a támogatást igénylő a fenti határidők betartásával, igénylőnek az Államkincstár felé az Államkincstár által közzétett elektronikus formanyomtatványon (Egységes kérelem adatváltozás felületen), ügyfélkapun keresztül be kell jelenti, ebben segítséget nyújt Önnek szaktanácsadója.
A még hátralévő agrotechnikai műveletekkel kapcsolatban keresse szaktanácsadóját.
Kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtása!
A 2021. kárenyhítési évben bekövetkezett mezőgazdasági károk után a kárenyhítő juttatás iránti kérelmet 2021. november 30-ig azon károsultak nyújthatják be, akik kárbejelentést tettek a 2021. évi kárenyhítési időszakban.
A kárenyhítő juttatás iránti kérelmeket elektronikus úton, a Magyar Államkincstár elektronikus felületén lehet benyújtani, a korábbi évekhez hasonlóan. A kérelem a benyújtási határidőig többször is benyújtható, aktualizálható, ebben az esetben a Kincstár és az agrárkár-megállapító szerv a 2021. november 30-án, 24:00 óráig utolsóként benyújtott kérelmet veszi figyelembe. A kárenyhítő juttatás iránti kérelemről legkésőbb 2022. március végéig születik döntés, így az igazoltan károsult gazdák eddig az időpontig kapják meg a kárenyhítő juttatást.
A kárenyhítő juttatás iránti kérelemben a növénykultúra tárgyévi- és referencia hozamértéke a megadott referenciaárak felhasználásával állapítható meg. Azon növénykultúrák esetén, amelyeknél a referenciaár mellett az ársávot is megadták, a számításhoz a referenciaártól eltérő, az ársávba eső és számlával, illetve termeltetési szerződéssel igazolt ár is használható.
A 2016-2020. évi átlaghozam-adatok mellett a 2021. évi átlaghozam-adatok is elérhetőek, amely utóbbiakat kizárólag akkor kell alkalmazni a kárenyhítő juttatás iránti kérelemben, ha a termelőnek azért nem áll rendelkezésre az idei évi saját hozamadata, mert a növénykultúra betakarítási szintje nem haladja még meg az 50 %-ot. A referencia-időszak közzétett referenciaárait és átlaghozam-adatait az Agrárminisztérium adott esetben felülvizsgálhatja (pl. a végleges KSH adatok alapján). A felülvizsgált és ennek keretében módosult referenciaadatok csak a tárgyévi kárenyhítő juttatás szempontjából relevánsak és nem jogosítja fel a termelőt a korábbi kárenyhítő juttatás iránti kérelmének utólagos módosítására.
A kárenyhítő juttatás alapját a tárgyévi hozamérték és a referencia hozamérték különbsége, azaz a hozamérték-csökkenés (termelésiérték-kiesés) jelenti. A kárenyhítő juttatás összege legfeljebb a hozamérték-csökkenés 80%-áig terjedhet, amennyiben a károsult gazda rendelkezik megfelelő mezőgazdasági biztosítással. A mezőgazdasági termelő ugyanakkor a neki járó kárenyhítő juttatás felére jogosult, amennyiben az üzemi szintű referencia hozamértékének legalább felére kiterjedően – az adott kárenyhítési évre vonatkozóan – nem kötött az adott növénykultúrára jellemző aszály, belvíz, felhőszakadás, jégeső, mezőgazdasági árvíz, tavaszi fagy, őszi fagy, téli fagy vagy vihar káreseményre kiterjedő hatályú mezőgazdasági biztosítást.