2018 augusztus óta nem esett Magyarországon számottevő csapadék, mondta el kollégánk, Szigeti Tamás az árpilis 3-án, a Kalocsán megszervezett öntözési fórumon. Nem csak azt a régiót, de egész hazánkat sújtja az aszály.
Nevezhetjük ezt egy kiugró szerencsétlen évnek?
Nem, mert akkor az elmúlt 3-4 évet is annak kell neveznünk.
És, hogy a magyar gazdálkodók milyen választ adnak arra a kérdésre, hogy hogyan érinti őket az aszály?!
Csak néhány példát hoztam az elmúlt időszakból. És hogy mi a véleményem erről?!
Teljes mértékben hibás gondolkozás.
A Magyar gazdák megszokták, hogy ha rosszul alakulnak a körülmények, akkor majd jön az Állam vagy az EU és megoldja helyettük. És valóban. Az összes ágazat közül a mezőgazdaság az egyetlen, ahol kártérítést és többlettámogatást kapnak azok, akiknek nem jól sikerül az évük. És ez szükséges is, mivel rengeteg külső tényező befolyásolhatja a gazdaságuk eredményes működtetését, ezzel együtt a hazai élelmiszertermelést, De bajban lesz az, aki erre alapozza a működését.
Ideje lenne felébredni az álomvilágból, felismerni, belátni hogy a korábbi körülmények, főleg az időjárási viszonyok drasztikus mértékben változnak negatív irányba.
2016 óta folyamatosan elérhető az öntözésfejlesztés pályázat. Azóta több pozitív irányú változás is volt a felhívásban, bővítették a pályázók körét is. Idén pedig az engedélyezési folyamatokat is új mederbe helyezték, hogy még könnyebb, még gyorsabb legyen az öntözéshez kapcsolódó adminisztráció.
De a gazdák még mindig várnak! Mire?!!!
Elárulom, hogy nem lesznek jobbak a körülmények. Vagy felismerik ezt a tényt, vagy rövidesen el lehet kezdeni berendezkedni a turisztikai célú tevetartásra, mivel a sivatagban már egyszer bevált.
Javaslom, hogy vegyék komolyabban az időjárási tényezőt, ami egy gazdaság életében döntő szerepet játszik. Használják ki a támogatási forrást, ameddig van!