Mi jelent meg, és mi módosult? Milyen határidőkre érdemes odafigyelni? Pályázati információ egyszerűen, egy helyen.
kapott állami támogatást Magyarországon a mezőgazdaság, illetve az élelmiszeripar területén az elmúlt egy évben – mondta Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára április 27-én a nagyigmándi gazdafórumon. Hozzátette: a mezőgazdasági termelés iránt érdeklődők számára olyan népszerű támogatási forma is elindult, amellyel már eddig 5300 mezőgazdasági kisüzem jutott egyszerűen fejlesztési forrásokhoz.
áll rendelkezésre a Vidékfejlesztési Program 2014-2022-es időszakában, és eddig 300 ezer kérelem kapott támogatást, amely 2865 milliárd forintnyi kötelezettségvállalást jelent – mondta el Viski József, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségének közgyűlésén, Gödöllőn. A program keretösszege lényegében elfogyott – tette hozzá. Az elmúlt hetekben több mint 1000 milliárd forint beruházási és 450 milliárd forint agrár-környezetgazdálkodási, illetve ökológiai gazdálkodást segítő támogatás kihelyezése történt meg a piacra. Az Agrárminisztérium segítséget nyújt a megvalósítási határidők meghosszabbításával, illetve az építőipari árak emelkedéséből adódó többletköltségek kompenzálásával. A precíziós gazdálkodás területén a 100 milliárd forintos géptámogatási keretösszeget csaknem a duplájára kellett emelni, mert közel háromezer támogatási kérelem érkezett be. Ezek közül több mint 2200-ról született támogató jellegű döntés, és az elutasítottak száma az 1 százalékot sem éri el.
A Vidékfejlesztési Programban 2023 és 2027 között 2800 milliárd forint fog rendelkezésre fog állni.
A mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás című (VP3-17.1.1.-16. kódszámú) felhívásban rögzített feltételeknek a reális, ésszerű biztosítási díjak vizsgálata során a következő biztosítási társaságok:
Agrár Biztosító, Österreichische Hagelversicherung, Allianz Hungária Zrt., Baranya megyei Kölcsönös Nonprofit Növénybiztosító Egyesület, Bodrogközi Kertészeti Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület, Bodrogközi Nonprofit Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület, Fejér Megyei Kölcsönös Növény – és Állatbiztosító Egyesület, Generali Biztosító Zrt., Groupama Biztosító Zrt., Győr-Moson-Sopron Megyei Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület, Magyar Gazdák Kölcsönös Biztosító Egyesülete, Szivárvány Kölcsönös Biztosító Egyesület, Tiszasülyi Kölcsönös Növénybiztosító Egyesület.
július 12-ig van lehetőség a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Nem mezőgazdasági tevékenységek diverzifikációja – Lovas létesítmények fejlesztése” című (VP6-6.4.1.1-22 kódszámú) felhívásra. A felhívás tervezett keretösszege 5 milliárd forint.
lesz lehetőség a kérelmek benyújtására a „Kiskérődző állatjóléti támogatás” című (VP3-14.1.3-22 kódszámú) felhívásra, amelyet 5 milliárd forint keretösszeggel hirdettek meg. Az új vidékfejlesztési intézkedés bevezetésével az Agrárminisztérium az állattenyésztési ágazat ellenálló képességének növelését, az állatjóléti feltételek javítását és az állategészségügyi problémák megelőzését segíti. Az új konstrukció célja, hogy a gazdálkodók a szigorú higiéniai és takarmányozási előírások teljesítésével hozzájáruljanak az állattartás fejlesztéséhez. A felhívás alapján a támogatott tevékenységi körbe a körömápolás, a belső élősködő-fertőzöttség ellenőrzése, a külső élősködők, valamint a legyek, szúnyogok, nyüvek elleni védekezés és az ásványi anyag kiegészítése tartozik. A pályázatnak köszönhetően az ágazat szereplői évente 208 eurónak megfelelő vissza nem térítendő támogatásban részesülhetnek állategységenként.
A pénzügyi segítségben minden olyan mezőgazdasági termelő részesülhet, aki a nyilvántartási rendszerekben bejegyzett állattartóként szerepel és hatósági állatorvos által ellenjegyzett nyilatkozattal rendelkezik arról, hogy tenyészetei maradéktalanul megfelelnek a hatályban lévő állatjóléti előírásoknak. A támogatás kötelezettségvállalási időszaka 2022. július 1-től 2024. december 31-ig tart.
lehet pályázni a „Termelői csoportok és szervezetek létrehozása” című (VP3-9.1.1-20 kódszámú) pályázati felhívásra. A rendelkezésre álló forrás összege 3 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 100 százalék, legfeljebb 32 millió forint, a támogatható projektek száma legfeljebb 26.
van lehetőség a támogatási kérelmek benyújtására Széchenyi 2020 keretében megjelent „Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása” (VP2-4.1.3.2-4.1.3.3.-5.1.1-21 kódszámú) felhívásra. Törölték a támogatás összegének 100 millió forintos maximalizálását az időjárási káresemények kivédését szolgáló tevékenységek vonatkozásában.
nyílik meg a jelentkezés a „Minőségrendszerekhez kapcsolódó előállítói, termelői csoportosulások tájékoztatási és promóciós tevékenysége” című (VP3-3.2.1-21 kódszámú) pályázati felhívásra. A támogatás célja elősegíteni, hogy az Európai Unió és Magyarország által elismert minőségrendszerek ismertek és elismertek legyenek a piacok és a vásárlók körében. A 8, 710 milliárd forint keretösszegű pályázati alapból elismert szakmaközi szervezetek, jogi személyek, termelői csoportok és termelői szervezetek részesülhetnek minőségrendszerek promóciójához kapcsolódó tevékenységükre. A vissza nem térítendő támogatás mértéke 70 százalék, legkisebb összege 2 millió, legnagyobb összege 3 milliárd forint.
a jelentkezés határideje a „Külterületi helyi közutak fejlesztése” című (VP6-7.2.1.1-21 kódszámú) pályázati felhívásra. A célja az önkormányzati tulajdonú vagy önkormányzati vagyonkezelésben levő külterületi helyi közutak fejlesztése. Támogatási kérelmet vidéki térségben működő települési önkormányzatok és önkormányzati társulások nyújthatnak be. A támogatás keretösszege 50 milliárd forint, mértéke 95 százalék, legnagyobb össze 300 millió forint, a támogatható projektek száma legfeljebb 170.
a jelentkezés határideje a „Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása” című (VP3-3.1.1-19 kódszámú) felhívásra. A rendelkezésre álló keretösszeg 2,52 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 100 százalék.
támogatási kérelem benyújtásának határideje a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Agrár-erdészeti rendszerek létrehozása” című (VP5-8.2.1-16 kódszámú) felhívásra. Pontosították a támogatási összegeket. A kettősfinanszírozás elkerülése érdekében kiegészítették a támogatásban nem részesíthetők körét.
a támogatási kérelmeket a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Erdészeti genetikai erőforrások megőrzése” című (VP4-15.2.1.1-16 kódszámú) felhívásra. Módosultak a kifizetési igénylés benyújtására nyitva álló határidők. Változott az euró/forint átváltási arány meghatározásával kapcsolatos előírás. Módosultak a kifizetési igénylés benyújtásával kapcsolatos előírások. Egy támogatói okiratra több kifizetési kérelmet lehet benyújtani, de tevékenységenként csak egyet.
a támogatási kérelmet a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Erdő-környezetvédelmi kifizetések” című (VP4-15.1.1-17 kódszámú) felhívásra. A támogatást igénylőknek a képzési kötelezettséget a programozási időszakban egyszer, legkésőbb 2023. december 31-ig kell teljesítenie.
lehet pályázni az „Állattartó telepek megújításának támogatása” című (VP2-4.1.1.9-21 kódszámú) felhívásra. A rendelkezésre álló forrás 30 milliárd forint, a vissza nem térítendő támogatás mértéke 50 százalék. Legmagasabb összege 100 millió forint. A támogatható projektek száma 600.
lehet jelentkezni „Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című (VP5- 8.5.1.-16 kódszámú) felhívásra. A támogatás mértéke 100 százalék, legmagasabb össze 50 millió forint, a támogatható projektek száma 50-300.
a pályázatok beadási határideje „Az öntözési közösségek együttműködésének támogatása” című (VP5-16.5.2-21 kódszámú) felhívásra. A támogatás keretösszege 2,32 milliárd forint, a támogatás mértéke 90 százalék, legnagyobb össze 90 millió forint, a támogatható projektek száma 30.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu