A keleti tájakon, ahol az átlagosnál esősebb volt a nyár első fele, az állományok gyönyörűek, a növények megkapták a virágzáshoz valamint a szem- és magképződéshez szükséges csapadékot, így ott a gazdák igazán jó termésben reménykedhetnek. A Dunántúl egyes részein ugyanakkor a vetés óta eltelt időszakban lehullott csapadék az optimálisnak csak alig több, mint a fele.
A szezon első kétharmadában a talaj nedvességtartalma a kritikusan száraz szint környékén mozgott, a növények ebben az időszakban olyan kárt szenvedtek, amit a későbbi esőzések sem tudtak helyrehozni. A képet árnyalja kissé, hogy a hirtelen, nagy mennyiségben lezúduló csapadék miatt a mélyebben fekvő területeken belvízzel borított foltok alakultak ki, ami helyenként jelentősebb kárt tett a növényekben.
A meleg időjárás a szántóföldi növények mellett a most érő gyümölcsöknek is kedvez, a magasabb hőmérséklet hozzájárul a megfelelő íz- és zamatanyagok kialakulásához. A hét végi 35 fokos hőség ugyanakkor akár kárt is tehet a gyümölcsösökben. A kánikulában a napégés veszélye is fennáll az ültetvényeken, ami komoly minőségi kárt okozhat a várható termésben.
A szakemberek szerint az előttünk álló napok ideálisak lehetnek az őszi vetés megkezdéséhez. A megfelelő talajmunkák után jó magágyba kerülhet a repcemag, az előttünk álló időszakban pedig a csírázáshoz szükséges eső is megérkezhet. A gazdáknak ugyanakkor nem árt igyekezniük a munkálatok elvégzésével, a jövő hét közepén akár kiadósabb mennyiségű eső is hullhat a földekre.
Forrás: agrotrend.hu