Olyan szerteágazó támogatási struktúra kerül kialakításra, vagy került az elmúlt időszakban, hogy mindenkinek meg kell tudni benne találni a számítását – hangsúlyozta Papp Zsolt György, az Agrárminisztérium vidékfejlesztési programok végrehajtásért felelős helyettes államtitkára.
A konferencián az Agrárközösség szakértői a keretrendszer változásairól szóló előadásokat rögtön gyakorlati tudnivalókkal egészítették ki. Például azzal, hogy 2025-ig még párhuzamosan futnak majd a korábbi vidékfejlesztési program és a stratégiai terv pályázatai. De az utóbbiban új támogatásokra is lehet majd pályázni. Például a gazdaság átadásakor mind az átadó, mind az átvevő támogatást nyerhet.
Az elkövetkező évek legfontosabb kihívásának az Agrárközösség a precíziós mezőgazdaságra való átállást tartja. Bár sok gazdának ez adminisztrációs pokolnak tűnik, ám ez a jövő. Török Zoltán, az Agrárközösség Kft. ügyvezetője ezzel kapcsolatban kifejtette:
Vagyis azt mondhatjuk, hogy a szabályozórendszer is szinte kikényszeríti, hogy a gazda digitális adatgyűjtéssel is foglalkozzék. Ekkor pedig már csak elhatározás kérdése, hogy átálljon a precíziós gazdálkodásra. A Közös Agrárpolitika egész Európában az ökológiaibb szemlélet felé is igyekszik a mezőgazdálkodást terelni. Ennek részeként a gazdálkodóknak a talaj- és növényvédelmen is el kell gondolkodniuk.
Az új szemlélethez új típusú gépek is állnak a gazdálkodók rendelkezésére, legyen szó traktorokról vagy épp drónokról. Az utóbbi technológiát gyakorlatilag minden gazdaság fel tudja használni – csak meg kell találni, hogyan teheti ezt gazdaságosan. Török Gyula, az ABZDrone Kft. ügyvezetője szerint nem is az üzemméter a döntő.