Most még csak lehetőség a gazdaságok modernizációja, de hamarosan kötelező lesz!
Összesen 103 gazdálkodó volt kíváncsi a „Gazdaságmodernizáció lépésről lépésre az alapoktól” alcímet viselő, az Agrárközösség és a NAIK közös szervezésében megrendezésre került konferencia sorozatra, melynek első helyszíne volt 2020. február 07-én az Eszterházy Károly Egyetem Gyöngyösi Károly Róbert Campus.
A rendezvényt megnyitotta Bori Tamás, Európai Uniós Agrárszakértő.
Megnyitó beszédében elmondta, milyen gazdaságpolitikai változások várhatók az elkövetkezendő években, valamint mitől válik egyre fontosabbá a környezet védelme a gazdálkodás területén.
A környezetet és élőhelyeket óvják a gazdálkodók, hogy az élelmiszerek egészségesek legyenek, kevesebb legyen bennük a vegyszermaradvány, kevesebb műtrágya kijuttatással lehessen azokat előállítani. Továbbá olyan új technológiák bevezetését is fogja ösztönözni az agrárpolitika, amely a precíziós gazdálkodáson keresztül sokkal hatékonyabbá, átláthatóbbá teszi a gazdálkodást.
Előadásában a gazdálkodók tájékoztatást nyerhettek az új KAP reformról, miszerint az Európai Bizottság javaslatai a KAP 2020 után, – az egyéves átmeneti időszak leteltével – 2022. évben lépnek életbe. A jövőben a KAP reformot erősen meghatározza majd az ún. „Zöld Megállapodás”, mely az emberi jólét javítását helyezi előtérbe, valamint a klímára, természetes környezetünkre, bolygónkra, az emberekre és a gazdaságra egyaránt jótékony hatással lesz.
Bori Tamás előadásában elmondta, az EU 2050-re klímasemleges lesz, ennek megfelelően éghajlat-politikai jogszabály fog életbe lépni, mely jogi kötelezettséggé formálja ezt a vállalást. Ehhez minden gazdasági ágazatnak cselekednie kell. Az energia ágazatnak a megújuló energiaforrások igénybevételéhez kell folyamodnia, az építőiparban az épületek korszerűsítése, energiahatékonyságának javítása a cél. Fokozni kell az újrafeldolgozás eredményességét, hogy az ipar világelsővé váljon a zöld gazdaság területén. Szükséges a tisztább közlekedési források bevezetése.
2020 márciusáig a Bizottság biodiverzitási stratégiát terjeszt elő. Az ökoszisztémák biodiverzitásának megőrzése kiemelt prioritással bír, melyhez szükséges az európai városok környezetbarátabbá tétele valamint a „termelőtől a fogyasztóig stratégia” alkalmazása, hogy a műtrágya és a vegyszerhasználat csökkenjen és elérhető, fenntartható élelmiszerekhez jussanak a fogyasztók. Az erdők helyreállítása érdekében új erdőgazdálkodási stratégia lép életbe.
Az Agrárközösség szakértői egybehangzóan a változások felé nyitásra, biztatták a gazdálkodókat. Azt az időt, energiát, amit a változás miatti morfondírozásra, mérgelődésre fordítanak, fordítsák egészséges kíváncsiságra és tájékozódjanak, vegyék igénybe a segítséget, kérjenek fel szakértőket, hogy fejleszthessék gazdaságukat.
A rendezvényen jelentették be az Agrárközösség –AgroVIR együttműködést, amely által a kis- és közepes gazdaságok számára is elérhető a legmodernebb farmmenedzsment szoftver. Célunk az AgroVIR közösség jó gyakorlatain, tapasztalatain alapuló döntéstámogató megoldásokkal segíteni a gazdálkodókat, mely által fenntartható módon, folyamatos szakmai alapokon nyugvó döntésekkel tudják fejleszteni gazdaságukat, növelni jövedelmezőségüket. Segíteni az ehhez szükséges komplex szemléletváltásban, adat alapú döntéshozatalban, hogy a digitalizáció nyújtotta előnyöket tényleges jövedelem növekményként lehessen realizálni.
Az Agrárközösség AgroVIR együttműködése lehetővé teszi, hogy gazdaság mérettől függetlenül, speciális szakértelem és beruházás igény nélkül lehessen alkalmazni a 21. század eszközeit, növelni a jövedelmezőséget.
A gazdaságok fejlesztésére most soha nem látott kedvezményes finanszírozási lehetőségek állnak rendelkezésre. Simon Attila, az MKB Agrárpartner Program szakmai vezetője ismertette az MKB Bank nyújtotta finanszírozási lehetőségeket, kiemelve a tavalyi évben bevezetett termőföld fedezete mellett igénybe vehető MKB Hektár Plusz termékcsaládot.
Továbbá elmondta, hogy az MKB Bank 2020 tavaszán vezeti be az MKB Agrár Kamattámogatott Hitelterméket, amely új beruházásokhoz, évi fix 0,5%-os kamat mellett lesz igényelhető.
Az MKB Agrárpartner a mezőgazdaságot ismerő és értő pénzügyi partnerként támogatja az agrárvállalkozások létrejöttét és működését. Az MKB Bank lehetőséget nyit a bővülésre!