Németországban ma évente mintegy 20 millió kismalacot kasztrálnak érzéstelenítés nélkül, de a fogyasztók tiltakozása miatt ennek 2021-ben egy csapásra vége lesz.
Az izoflurán tulajdonképpen egy éter, melynek hatására a malac eszméletét veszti és nem érzékel fájdalmat. Alkalmazása azonban nemcsak drágítja a herélést, de kockázatossá is teszi. A túlaltatás és a mozgásképtelen malac visszehelyezése az anya alá egyaránt szörnyű kimenetellel járhat. Viszont nincs annyi állatorvos az országban, hogy valamennyi fialásnál jelen legyenek. Mégsem akartak emiatt lemondani a németek a fájdalommentes kasztrálásról, inkább képzésekkel segítik a gazdákat abban, hogy elsajátítsák a tökéletes altatás technikáját.
Természetesen az izofluránnak is rendelkezésre kell állnia a telepen, amire a vegyiparnak is fel kell készülnie. Ez nem kis mennyiség, mivel a kormányzat számításai szerint a sertéstartók fele emellett az érzéstelenítési metódus mellett fog dönteni 2021-ben, amikor a fájdalommentes ivartalanítás kötelezővé válik. Alternatív megoldás még az injekciós kasztrálás (immunokasztráció), amit a gazdák ötöde választhat az előrejelzés szerint, valamint az ivarérés előtti vágóhídra küldés. Utóbbi mellett a telepek 30 százaléka dönthet, mert bár egyszerű megoldás, a németek kolbászimádata miatt – amihez zsírosabb disznó kell – nem vonzó a “baconsertés”.
Az éteres narkózis kellékeinek beszerzéséhez az állam 2 millió eurós támogatást biztosít a sertéstartók számára, mivel egy-egy ilyen eszköz ára 3-10 ezer eurót is kóstálhat. A kormánynak még ki kell építenie a képzés rendszerét is. Az előzetes kalkulációk szerint hamarosan 3-5 ezer sertéstartó jelentkezik majd az altatás szakszerű gyakorlatának elsajátítására. Mindez azért nagyon fontos információ nekünk, mert nemcsak a sertésárak gyűrűznek be Magyarországra, hanem a tartási módok is. Készülhetünk a másfél millió forintos altatógép megvásárlására?