Egyre nagyobb piaca van az űrből származó adatoknak. Az űr adatpiac nyertesei között van a mezőgazdaság és a környezetvédelem is, de nagyon sok gazdasági döntést előz meg az űradatok elemzése.
Mi lesz a gazdákkal 2020 után? Lesz-e idén AKG? Hol találom meg a legolcsóbb forrást a beruházásomhoz?
A műholdakról származó adatszolgáltatás és a maga komplett űripar gyorsan növekszik. Manapság a műholdakról származó adatok mögött hatalmas technológia fejlesztések állnak, és ezek ösztönzik az üzleti vállalkozásokat a további innovációra. Az Euroconsult jelentése szerint a műholdas képeken alapuló szolgáltatási szektor éves növekedése következő évtizedben meghaladja az évi 9 %-ot.
Elsősorban a műholdas képalkotás és az adatok elemzése a számukra a legjobban hasznosíthatók. Az űrágazatra szakosodott tanácsadó cég, a Euroconsult a következő évtizedre dinamikus piaci növekedésre számít. prognózisuk szerint 2028-ra a szolgáltató űrszektor globális értéke várhatóan eléri a 12,1 milliárd USD-t.
Az egyes országokban, a nem kormányzati szervezetek egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek a finanszírozás támogatásával a globális felmelegedés és annak következményeinek megállítására. A Föld „egészségi állapotáról” szóló aktuális, pontos jelentések mellett a műholdas képek elősegítik az éppen zajló folyamatok jobb megértését és a környezeti pusztulás megakadályozásához szükséges megoldások megtalálását.
A műholdaknak köszönhetően jobban nyomon követhetők az olajszennyezések, a túlzott erdőirtás és az urbanizáció által okozott károk, az ásványi nyersanyag-kitermelés, a levegő és a víz tisztasága, valamint a talajszennyezés következményeinek a hatása.
Sokan használják a CREODIAS és WEkEO, CODE-DE platformokat, amelyek a Föld megfigyeléséből származó adatokat szolgáltatják. Ma a bolygón bekövetkező bármilyen változás szinte valós időben észlelhető, és az információk megfizethető áron elérhetők. Ezért ez az adatgyűjtési módszer egyre népszerűbb lesz.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu