Az Egységes Kérelem beadása múlt héten indult hazánkban. A koronavírus okozta megváltozott gazdasági, piaci körülmények miatt, most még inkább előtérbe kerül a kérelmek precíz elkészítése és benyújtása. A támogatások teljes összege a jogosultak számára csak így biztosított. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász hálózata és az Agrárközösség szaktanácsadói a körülményekhez alkalmazkodva a kormány által előírt óvintézkedéseket maximálisan betartva állnak a gazdák rendelkezésére online és telefonon.
A 2014-2020-as ciklus utolsó évében járunk és fel kell készülnünk arra – az elhúzódó nemzetgazdasági és közös agrárpolitikai tárgyalások miatt-, hogy legalább 1 átmeneti év lesz az új vidékfejlesztési program kezdetéig.
A jelenlegi ciklusban a legtöbb forrás és legnépszerűbb intézkedés az agrár-környezetgazdálkodás és ökológiai gazdálkodás (AKG/ÖKO) programok voltak, melyek hozzájárulnak a klímavédelmi és fenntartható gazdálkodási módszerek kialakításához. Hazánkban AKG-ban jelenleg több, mint 610 ezer hektárt, biogazdálkodásban több, mint 250 ezer hektárt tartanak számon, ebből az Agrárközösség közel 25 ezer hektárt szaktanácsol, aminek körülbelül a harmadát a Kalocsa környéki termőföldek teszik ki.
A Green Deal értelmében 2020 után a környezetvédelmi szempontok tovább erősödhetnek. Első körben 2015-ben lehetett pályázni az 5 éves célprogramokban való részvételre, ami 2016 január 1-tól 2020 december 31-ig tart(ana), várhatóan ezt fogják kitolni a döntéshozók. Szeretném felhívni a gazdálkodók figyelmét néhány fontos tudnivalóra a szankciók és levonások megelőzése érdekében az ügyfeleim és saját családi gazdálkodásunk tapasztalata alapján.
Az Egységes Kérelem idei újításai között szerepel, hogy közvetlenül megtekinthetők a célprogramra vonatkozó támogatói okiratok, ezáltal rögtön ellenőrizhetők a beadáskor megjelölt vállalások (alap + választott). A teljesség igénye nélkül emelnék ki néhányat, ami természetesen gazdálkodónként változik:
Érdemes tehát az aktív névjegyzéki szaktanácsadók és a falugazdász hálózat segítségét igénybe venni az Egységes Kérelmek beadásánál is, mert a gazdálkodó sok esetben nem rendelkezik aktuális, naprakész információval és ezzel csak akkor szembesül, amikor a hiányos/helytelen beadás után kevesebb támogatás landol a bankszámláján.
Kalocsa, 2020 április Szigeti Tamás