Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium (AM) mezőgazdaságért felelős államtitkára kiemelte:
a 32. Bábolnai Gazdanapok azt a tudásintenzív, jövőbemutató, fenntartható mezőgazdaságot szolgálja, amelyet mindannyian célul tűztünk ki magunk elé, és segít a fiatalok felé való nyitásban is.
Az államtitkár elmondta: a Bábolnai Gazdanapok, amely több, mint három évtizedes múltra tekint vissza, mindig is az agrárium kiemelkedő ünnepe és eseménye, amely a magyar gazdálkodók számára egyszerre hagyomány és érték. Szeptember 5. és 8. között a 21. század technológiáját mutatja meg valamennyi magyar gazdálkodó számára. Az idei OMÉK az üzleti szerep erősítéséről, az innovációról, és a fiatalok megszólításáról szól. A Bábolnai Gazdanapok az OMÉK társrendezvénye, ami újdonság, és ezt a státuszt az állattenyésztés tekintetében Hódmezővásárhely, a mezőgazdasági gépbemutatók tekintetében pedig Bábolna vívta ki.
– hangsúlyozta. Mint mondta, Bábolna a mezőgazdasági gépek kiállításában óriási hagyományokkal rendelkezik. A gépeket működés közben úttörő jelleggel Magyarországon először itt állították ki, ami azóta is hatalmas érték a mezőgazdasági termelők számára.
Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke kiemelte:
Bábolnán egy komoly tradícióval és szakmai presztízzsel rendelkező eseményt rendeznek, és a kamara sem hiányozhat egy olyan eseményről sem, ahol a gazdálkodók vannak a fókuszban.
Mint kifejtette, a NAK saját standdal jelenik meg Bábolnán. Úgy vélte a Bábolnai Gazdanapok átfogó képet ad az agrárgazdaság aktualitásairól legyen szó akár a gépkínálatról, akár a növényvédő szerekről, a vetőmagról, műtrágyáról. A kiállítás súlypontja tradicionálisan a mezőgazdasági gépekhez kapcsolódik, és már a mezőfalvi kiállítás is megmutatta, hogy van érdeklődés arra, hogy a gazdáknak működés közben mutassák be a gépeket.
Kifejtette, hogy a mezőgazdaság az egyik leggyorsabban fejlődő ágazat, ami miatt folyamatos technológiai fejlesztésre van szükség, hogy tudjuk tartani a lépést a versenytársakkal. A kamara ezért üdvözli azt, hogy az okos megoldások külön szerepet kapnak a kiállításon. “A kamaránál törekszünk arra, hogy a gazdálkodók minél több ilyen innovatív megoldással találkozzanak, hiszen ez jelenti a hosszú távú versenyképességet”.
Ondré Péter, az Agrármarketing Centrum ügyvezető igazgatója elmondta: az AM és az AMC azt a döntést hozta, hogy a fővárosi OMÉK fókuszába az élelmiszeripar, a nemzetközi kapcsolatok, és a fiatalok kerülnek; ehhez fontosak az állattenyésztési és agrárgépészeti szakmai programok. Májusban a hódmezővásárhelyi gazdanapokat, szeptemberben pedig a Bábolnai Gazdanapokat tartották, tartják meg az OMÉK társrendezvényeként. Kiemelte, hogy
Magyarországon 150-200 mezőgazdasági gépgyártással foglalkozó üzem működik, amelyek 8000, főként vidéken élő család megélhetéséhez járulnak hozzá.
Ezek az eszközök az exportpiacokon versenyképesek, 80 százalékukat exportáljuk. Magyarországon a több, mint 150 éves múltra visszatekintő gépgyártásunk sikeres fejlődésének eredményeként, mára a 100 millió eurós éves átlagot is meghaladja az ágazat export-import egyenlege. Köszönhető ez többek között annak is, hogy az AM az ágazat fejlesztésére kiemelt figyelmet fordít. Elmondható, hogy tavaly 175 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket a hazai gazdálkodók és mezőgazdasági vállalkozók, alkatrészekre pedig 49 milliárd forintot fordítottak.
Az AMC által szervezett 79. OMÉK a magyar mezőgazdasági gépgyártás sikereinek, érdemeinek széles körű bemutatására összpontosít, míg a szakmai, értékesítési oldal szempontjából a Bábolnai Gazdanapokon lesz erős a kiállítók által felvonultatott mezőgazdasági gépkínálat – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
Haál Gábor, a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok igazgatója a programokkal kapcsolatban elmondta:
az elmúlt 32 év olyan alapot ad, amihez fel kell zárkózni, és ma is igyekeznek megőrizni a szakmai színvonalat, és tartalmas programokat kínálni a szakmának, a közönségnek. Idén az OMÉK társrendezvénye lesz Bábolna, ami nagy megtiszteltetés számukra. A ménesbirtok a NAK mellett szorosan együttműködik a Gabonatermesztők Országos Szövetségével, a Mezőgépgyártók Országos Szövetségével, valamint a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetségével. Ismertette, hogy a gazdanapok idei mottója:
“Nemcsak ott voltam, részt is vettem”.
Ennek érdekében a különböző szervezett programokon egy Bábolnai Gazdanapok útlevelet kap a látogató, amelybe pecséteket kell szerezni, amelyek majd kedvezményes vásárlási lehetőséget biztosítanak a kiállító cégeknél.
A fiatalok mezőgazdasági érdeklődését támogatva 11 olyan szakiskolát is meghívtak, ahol kiemelt gépészeti oktatás folyik. Szeptember 6-án, a szakiskolai napon az előzetes visszajelzések alapján 600-700 diákra számítanak. Számukra ingyenes a belépés, vezetett programot, és traktor tesztvezetést biztosítanak a fiataloknak.
A SMARTFARM háromnapos rendezvény keretében a szakmai előadásokkal és a látványos szabadföldi bemutatókkal mutatják be a smart-precíziós növénytermesztést, azon belül a növényvédelemre, a talajmenedzsmentre és a nedvesség-gazdálkodás szélsőséges vízháztartási viszonyok kihívásaira kidolgozott innovatív megoldásokat. Mivel a Ménesbirtok legfontosabb feladatai között szerepel a történelmi lótenyésztés, a génmegőrzés folyamatossága, így
A rendezvényről bővebben: www.babolnaigazdanapok.hu
Forrás: magyarmezogazdasag.hu