Szakértők nem tartják valószínűnek, hogy az elmúlt héten Európában tapasztalható súlyos hideg jelentős károkat okozott volna az őszi vetésű búzában. Az igazán nagy hideg többnyire a hóval borított területeken jelentkezett – közölték elemzők és kereskedők.
Bár a fagyos idő hatását még nem lehet teljesen meghatározni, amíg a növények a téli nyugalmi állapotban vannak, addig az Európai Unió területén bekövetkező nagyobb veszteségek nem állapíthatók meg.
“Franciaországban például nem számítunk érdemi hatásra, és ragaszkodunk a meglehetősen tisztességes terméshozamok forgatókönyvéhez” – mondta Vincent Braak, a Strategie Grains növényelemzője.
A többi európai országhoz hasonlóan Franciaországban is kétszámjegyű negatív Celsius-hőmérsékletet mértek múlt héten bizonyos területeken, ami potenciálisan károsíthatja az őszi vetésű búzát.
A kereskedők és elemzők szerint azonban a nyár végi aszály idején elvetett repce és az árpa nagyobb veszélynek volt kitéve, mint a keményebb búza.
A francia mezőgazdasági minisztérium a múlt héten 4,86 millió hektárra emelte az ország őszi búza vetésterületére vonatkozó becslést a 2021-es betakarításra, ami 15 százalékkal magasabb az előző évinél.
Közép-Európában a hó várhatóan korlátozta a mínusz 20 Celsius-fokos alacsony hőmérséklet negatív hatásait Németországban és Lengyelországban.
“A fagyok jelentősek, de a búzával bevetett területeket általában hó borítja Németország egész területén, és nem számítok jelentős problémákra a fagykárokkal kapcsolatban” – mondta az egyik német gabonaelemző. “Az ilyen alacsony hőmérséklet nem szokatlan, de a tél olyan meleg volt az elmúlt években, hogy elfelejtettük, hogy hosszú fagyok is lehetségesek” – fűzte hozzá.
A németországi őszi búza vetésterülete a 2021-es betakarításhoz 2,7 százalékkal növekedett az évvel ezelőttihez képest, mintegy 2,83 millió hektárra – derült ki egy hivatalos decemberi becslésből.
Lengyelországban a hivatalos becslések szerint az őszi búza területe alig változott, körülbelül 2 millió hektár, bár Wojtek Sabaranski, a Sparks Polska elemzője szerint a terület valamelyest csökkenhetett. “A hideg időjárás után nem várható nagyobb probléma. Lengyelország nagy részén a növényeket elegendő hóréteg védte” – emelete ki.
A korábbi EU-tagország Egyesült Királyságban a nedves körülmények kezdték csillapítani a hozamelvárásokat – mondta Peter Collier, a CRM Agri elemzője. “A most érintett területekre tekintve a piacok elveszítik a bizalmat az átlag feletti hozamok és az exportálható többlet kilátásaival szemben a következő szezonra vonatkozóan” – mondta. Collier becslése szerint a bevetett terület éves szinten 25-30 százalékkal nőtt az előző szezonhoz képest – emelte ki a brit Thomson Reuters hírügynökség. Az előző évi esős vetési időszak a betakarításkori mennyiségek zuhanásához és az import növekedéséhez vezetett.
Forrás: agroforum.hu