Mezőgazdasági hírek

#EUGreenDeal – Európa legyen klímasemleges 2050-re

2020. január 10., péntek
Az, hogy 2050-re a világ első klímasemleges kontinensévé váljunk, napjaink legnagyobb kihívása és lehetősége is egyben – olvasható az Európai Bizottság honlapján. Ahhoz, hogy ez valósággá váljon, az Európai Bizottság 2019 decemberében előterjesztette az európai zöld megállapodásra vonatkozó javaslatát.


Mi lesz a gazdákkal 2020 után? Lesz-e idén AKG? Hol találom meg a legolcsóbb forrást a beruházásomhoz?

JEGYVÁSÁRLÁS ITT!


Ez a maga nemében az eddigi legambiciózusabb intézkedéscsomag, amely lehetővé hivatott tenni, hogy az európai uniós polgárok és vállalkozások élvezni tudják a környezetbarát, fenntartható gazdaságra való átállás előnyeit. A kezdeti ütemtervben felvázolt intézkedések szerteágazóak: a kibocsátások nagymértékű csökkentésétől az élvonalbeli kutatásba és innovációba való beruházásokon át az európai természeti környezet megóvásáig számos fontos tevékenységi területet felölelnek.

„Az európai zöld megállapodás az új növekedési stratégiánk. Hozzájárul a kibocsátások csökkentéséhez, ugyanakkor munkahelyeket is teremt.”

– idézi a Miről szól az európai zöld megállapodás? című dokumentum Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét.

Az európai zöld megállapodás sikeres megvalósításához nélkülözhetetlenek a környezetbarát technológiákba és a fenntartható megoldásokba irányuló, valamint az új vállalkozások létrejöttét segítő beruházások. Szintén elengedhetetlen, hogy az érdekeltek összessége és a nyilvánosság is elkötelezze magát és kivegye a részét az erőfeszítésekből.

Az európai zöld megállapodás mindenekelőtt kijelöli az utat a társadalmilag igazságos átmenet felé; úgy alakították ki, hogy egyetlen személy vagy régió se maradjon le az előttünk álló jelentős átalakulás során.

„Olyan környezetkímélő, inkluzív átállási folyamatot javaslunk, amely segít növelni az emberek jólétét, és biztosítani bolygónk egészségét a jövő generációi számára.”

– hangsúlyozza a program „felelőse”, Frans Timmermans, az Európai Bizottság ügyvezető alelnöke

A mezőgazdaságot érintően az alábbiakat tartalmazza az európai zöld megállapodás:

  • A Bizottság 2020 márciusáig biodiverzitási stratégiát terjeszt elő.
  • Az EU a biológiai sokféleség védelmére irányuló globális célkitűzést fog javasolni a biológiai sokféleséggel foglalkozó 2020. októberi ENSZ-konferencián.
  • A Bizottság javaslatokat tesz majd az európai városok környezetbarátabbá tételére és a városi környezet biológiai sokféleségének növelésére.
  • „A termelőtől a fogyasztóig” stratégia arra fog törekedni, hogy csökkentse a növényvédő szerek és a műtrágya használatát a mezőgazdaságban.
  • Az EU hozzá fog járulni az európai erdők minőségének javításához és mennyiségének növeléséhez a klímasemlegesség és az egészséges környezet megteremtése érdekében.
  • A Bizottság új uniós erdőgazdálkodási stratégiát dolgoz ki az új fák ültetésére és a károsodott vagy kimerült erdők helyreállítására.
  • Az EU ösztönözni fogja az olyan behozatalokat, amelyek nem okoznak erdőirtást külföldön, hogy a lehető legkisebbre csökkentse az erdőket világszerte fenyegető kockázatokat.
  • 2020 tavaszán a Bizottság előterjeszti „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiát, amelynek céljai: az európaiak elérhető és fenntartható élelmiszerhez jutásának biztosítása; az éghajlatváltozás elleni küzdelem; a környezet védelme; a biológiai sokféleség megőrzése; az ökológiai gazdálkodás növelése.
  • A 2021–2027-es uniós költségvetésben a közös agrárpolitikai költségvetés 40%-ának hozzá kell járulnia az éghajlat-politikához.
  • A 2021–2027-es uniós költségvetésben a Tengerügyi és Halászati Alap 30%-ának az éghajlat-politikai célkitűzéseket kell szolgálnia.
  • Az Európai Bizottság együtt fog működni a tagállamokkal és az érdekeltekkel annak biztosítására, hogy az átállás méltányos és igazságos legyen az európai mezőgazdasági és halászati ágazatban dolgozók számára.
  • A Bizottság együtt fog működni a tagállamokkal és az érdekeltekkel a növényvédő vegyszerek, a műtrágyák és az antibiotikumok használatának és kockázatának, valamint az ezektől való függésnek a jelentős csökkentése érdekében.
  • Az Európai Bizottság együttműködik majd az érintettekkel innovatív gazdálkodási és halászati technikák kidolgozásában a termés kártevőkkel és betegségekkel szembeni védelmére.
  • Az európai polgárok és ökoszisztémák védelme érdekében a Bizottság a levegő-, víz- és talajszennyezés megelőzésére irányuló szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervet fogad majd el.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Agrárközösség 10. Jubileumi ROADSHOW
Agrárközösség – MATE – OTP Agrár ROADSHOW
A jövő gazdáinak napja
,,Minden gazdának ajánlom, aki fejlődni szeretne!”