A betakarítási visszaesések és a jelenlegi negatív piaci trendek az ausztriai élelmiszertermelést is nehezítik. Az Élelmiszeripari Szövetség ügyvezető igazgatója, Katharina Koßdorff “történelmi költséglavináról” beszél, amely jelenleg eluralkodik a gazdálkodókon.
A mezőgazdasági nyersanyagok, a csomagolás és a logisztika költségeinek megugrása az elmúlt hónapokban tovább folytatódott – panaszkodik Koßdorff. A betakarítási negatív hatások és a globális logisztikai láncokban fellépő hatalmas fennakadások az árakat minden szinten befolyásolják, „és gyakorlatilag egyszerre”. Ezen túlmenően az energia, például a villamos energia, a gáz és az üzemanyagok költségei is emelkednek.
„A cégek nem mehetnek át más beszállítóhoz, logisztikai szolgáltatóhoz, nem tudnak a szükséges minőségben és mennyiségben mezőgazdasági árut, alapanyagot rendelni sem belföldről, sem a világpiacról” – mondja Koßdorff. A szélsőséges időjárási körülmények a szeder, a málna, az áfonya és a sárgabarack nagyarányú terméskieséséhez vezettek. Amikor még a piacokon is kaphatóak voltak, nagyon drágák voltak.
A gabonapiac helyzete, például a búza esetében is bizonytalan, csakúgy, mint a liszt- és takarmánygabona minősége és rendelkezésre álló mennyisége. Koßdorff szerint a cukor, a glükózszirup és az alkohol ára akár 20 százalékkal is emelkedett, valamint az Ausztriából származó étolajok, tejtermékek és baromfihús ára is jelentős mértékben emelkedett. A csomagolás, ha egyáltalán elérhető, egyre drágább lett. A logisztikai és fuvarozási költségek megsokszorozódtak. „A raklapok és konténerek szűk keresztmetszete okozta ezt részben. A teherautó-sofőrök is hiányoznak.” Az ipari szakértők legkorábban 2022 nyarára várják a helyzet enyhülését.
A versenyszférában tapasztalható, mindenkit érintő hatalmas áremelkedések mellett a nitrogénműtrágyák jelenleg közel háromszor annyiba kerülnek, mint az előző évben – írta az osztrák Bauer Zeitung. Az energia-, építési- és alapanyagköltségek, alkatrész-, gép- és egyéb működési források is jelentős terhelést jelentenek a mezőgazdasági és erdőgazdasági társaságok mérlegében.
Elisabeth Köstinger osztrák agrárminiszter a logisztikáról és az ármizériáról a következőket mondta: „Ha egy dologra a válság megtanított, az az, hogy az élelmiszer-önellátás egy ország egyik legfontosabb erőssége. Mezőgazdaságunk elegendő kapacitással rendelkezik ahhoz, hogy a kívánt minőségben megbízhatóan szállítson. De ehhez korrekt árak kellenek. És a feldolgozók és a kiskereskedők azon szándéka, hogy a helyi minőségre támaszkodjanak.”
Forrás: agroforum.hu