A Régiók Európai Bizottsága (CoR) közzétette a zöld megállapodásról szóló első kézikönyvet, amely az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra összpontosít. Bár a szakemberek szerint a helyi és regionális megvalósítására nincs „mindenki számára megfelelő recept”, ez a dokumentum lépésről lépésre ad útmutatást, amelyben minden helyi viszonyokhoz igazodik: például a várositól vidékiig, vagy a hegyvidékitől a part menti területekig. A kézikönyv egyfajta interaktív eszköztár, amely az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást célzó, a különböző földrajzi területeken és regionális sajátosságokon alapuló intézkedések végrehajtásához szükséges pénzügyi támogatásokról és technikai eszközökről nyújt tájékoztatást.
A zöld megállapodásról szóló kézikönyv célja, hogy olyan eszközökkel és ajánlásokkal lássa el a helyi és regionális önkormányzatokat, amelyek elősegítik az éghajlatváltozáshoz való jobb alkalmazkodást, a sebezhetőségek minimalizálását és a reziliencia kiépítését a katasztrófakockázatok, valamint a veszteségek és károk csökkentése érdekében. Fontos, hogy minden egyes uniós tagállamra, így Magyarországra vonatkozóan is egy külön kézikönyv áll rendelkezésre – írja a HelloVidék.
Elutasítják a gazdák az EU új növényvédelmi törvénycsomag-tervezetét, a németek felülvizsgálatot sürgetnek.
Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról szóló, kreatív és interaktív módon kidolgozott új kézikönyv iránymutatást ad a helyi és regionális önkormányzatoknak a zöld megállapodás helyi és regionális szintű végrehajtásához. Segítséget nyújt az éghajlatváltozás veszélyeinek kezeléséhez szükséges megfelelő intézkedések megtalálásában. Iránymutatást kínál az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással összefüggő esettanulmányokkal, pénzügyi támogatással és technikai segítséggel kapcsolatban. Míg ez az első kiadás a globális felmelegedéshez való alkalmazkodásra összpontosít, a további kézikönyvek a felújítási hullámmal és a biológiai sokféleséggel foglalkoznak majd
– tájékoztatta a lapot a Régiók Európai Bizottsága (CoR).
Kiemelték: az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásról szóló kézikönyv a bizottság „A zöld megállapodás helyi szintű végrehajtása” elnevezésű kampányának egyik eleme, amelynek célja a zöld megállapodás helyi és regionális szintű végrehajtásának támogatása. Ahogy a szakemberek fogalmaztak, mivel a zöld megállapodás helyi és regionális szintű végrehajtásához nincs úgymond univerzális recept, ezért ez a kézikönyv egy lépésenkénti útmutatót nyújthat, az egyes helyi körülményekhez igazodva: többek között a városi területektől a vidéki, hegyvidéki és part menti területekig.
Sokkoló számok láttak napvilágot, évente 153 millió tonna élelmiszert dobnak ki az Európai Unióban.
A dokumentum segítségével az egyes országok kreatív és interaktív módon tájékozódhatnak a célzott pénzügyi és technikai eszközökről a földrajzi és intézményi eszközök és egyedi sérülékenységek alapján. A kézikönyv ezenkívül bevált gyakorlatokat is tartalmaz, amelyek bemutatják, hogyan valósíthatják meg a helyi és regionális döntéshozók az Európai Unió zöld megállapodására fókuszáló Green Deal programcsomag alkalmazkodási céljait. A Green Deal az Európai Unió új növekedési stratégiája, amelynek célja, hogy Európát egy fenntarthatóbb és rugalmasabb életmód felé terelje. Lényegében ez egy útiterv, amelyet az Európai Bizottság indított el, válaszul az EU-nak az éghajlatváltozás és más környezetvédelmi kérdések kezelésére vonatkozó kötelezettségeire.
A megfogalmazott releváns célok hazánkra vonatkozóan:
A klímaváltozás miatt számos kockázat és lehetőség áll most az egyes gazdasági ágazatok előtt.
A kézikönyv emellett az adaptációról, alkalmazkodásról is szól, amiben kiemelt:
Lehetséges, hogy hamarosan magyar pisztáciával is találkozhatunk az üzletek polcain?
A helyi és regionális önkormányzatok számára fontos, hiszen:
A regionális politikai döntéshozóknak személyre szabott alkalmazkodási intézkedéseket kell kidolgozniuk, amelyek megfelelnek közösségeik sajátos igényeinek. Választhatnak a szürke, a zöld és a puha mértékek közül, amelyek bármelyik
Megoldás lehet a magyar mezőgazdaság előtt álló kihívásokra az ökológiai gazdálkodás.
Legfőbb problémaként a magasabb hőmérsékletet, a vízellátás biztosítását, az erdőterületek védelmét, a folyók vízszintjének csökkenését, nyári csapadékmennyiség csökkenésével járó magasabb hőmérséklet aszályokat, a nyári csapadékmennyiség csökkenésével járó aszályokat, a szélsőséges hőséget és a vízkészletekért folyó versenyt nevezték meg a szakemberek. A kézikönyvről szóló weboldal már elérhető online. Ha közvetlenül egy adott országra vonatkozó verzióhoz szeretnénk hozzáférni, csak a tagállam nevére kell kattintani.
Forrás: agrarszektor.hu