Brazília a legnagyobb narancstermesztő ország a Földön, Kína a második, a harmadik helyet pedig India szerezte meg a rangsorban.
Egy év alatt 17,07 millió tonna narancsot termesztettek Brazíliában, amely vezeti ezt a rangsorban a világon. A narancstermelői világranglista dobogójára Kína és India fért még fel 10,44 millió és 9,51 millió tonnával. Az Egyesült Államok negyedik 4,83 millió tonnával, Mexikó pedig ötödik 4,74 millió tonnával – derült ki az Egyesült Nemzetek Szervezetének Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO 2019-es évre vonatkozó adataiból, amelyek alapján a Maps of Countries Instagram-oldal készített infografikát. A TOP 10 mezőnyének második felét az Európai Unió tagországai közül a legtöbb narancsot termelő Spanyolország vezeti 3,23 millió tonnával. Hetedik helyen Egyiptom áll 3,2 millió tonnával, majd Indonézia következik 2,56 millió tonnás narancsterméssel. A TOP10 mezőnyét Irán és Törökország zárja 2,31 millió és 1,7 millió tonnás mennyiséggel.
A legtöbb narancsot exportáló ország a termelők közt csak hetedik Egyiptom, amely 1,82 millió tonnát ad el külföldi vevőknek. Második Spanyolország 1,78 ezer tonnával. A harmadik helyen a Dél-Afrikai Köztársaság áll 1,19 millió tonnával, őket az Egyesült Államok követi 485 ezer tonnával. Az exportlistán az ötödik helyen álló Hollandia 338 ezer tonna narancsot értékesít külföldön az importból beszerzett termékből. Az exportlista TOP 10-mezőny második felében Görögország, Törökország, Ausztrália, Hong Kong és Marokkó található.
A legtöbb narancsot importáló ország tízes listáján Hollandia az első 596 ezer tonnával. Franciaországban a második legnagyobb a behozatal 497 ezer tonnával, majd Németország következik 461 ezer tonnával. Ezután jön Oroszország 448 ezer tonnás importtal. Az ötödik helyen Kína áll 432 ezer tonnás narancs-behozatallal. Az importlista 6-10 helyein Szaúd-Arábia, Hong Kong, az Egyesült Királyság, Irak és Egyesült Arab Emírégek sorrend alakult ki 2019-ben a FAO adatai szerint.
Forrás: agroforum.hu