A klímaváltozás hatásai miatt számos országban – például Ausztráliában – kiemelt figyelmet fordítanak az agrárszektorban jelentkező káros anyag kibocsátásra, ezért több kezdeményezés indult a fenntartható élelmiszerellátás megteremtésére.
Az ausztrál kormány 115 millió dollárt költött egy olyan agrár stratégia kidolgozására, melynek célja a hatékony termelés mellett a károsanyag kibocsátás minimalizálása. Ennek eredménye gippslandi Ellinbank SmartFarm, mely a zéró széndioxid kibocsátást kívánja elérni.
Az Amerikai Tejipari Innovációs Központ tavaly nyilvánosságra hozta a „Net Zero Initiative” kezdeményezést azt remélve, hogy az ipar 2050-re eléri a teljes szén-dioxid-semlegességet, az optimális vízfelhasználást és a jobb vízminőséget. Hasonlóan, az ausztrál tejipart magában foglaló”Meat and Livestock Australia” is azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra szén-dioxid semlegessé válik annak érdekében, hogy “a fogyasztók és a közösség elvárásainak megfeleljen.”
Ausztráliát nemrégiben intenzív aszály és rendkívüli hőség sújtotta, ami még inkább a fenntartható gazdálkodás megerősítését ösztönzi a mezőgazdaságban. Ennek érdekében a kormány államilag finanszírozott “okos gazdaságokat” hozott létre, melyek a mezőgazdasági üzem integrációjának megértésében és az agrár technológia új alkalmazásainak fejlesztésében segítenek. E megoldások hatásainak mezőgazdasági környezetben történő bemutatása lehetővé teszi a gazdák és termelők számára, hogy megértsék az új technológiai fejlesztések alkalmazhatóságát a jövedelmezőség vonatkozásában.
A program keretében létrehozott gippslandi Ellinbank 231 ha-os, 500 tehenű okos gazdasága már Ausztrália vezető tejipari innovációs létesítményének számít.
A SmartFarm olyan technológiákat tartalmaz, amelyek javítják a legelőtermelést, illetve a kiegészítő takarmányozási rendszerekhez kapcsolódóan optimalizálják a kiosztást és a hasznosítást a tejelő állományok termelékenységének javítása érdekében.
Az Ellinbank egyik ambiciózus célja, hogy a világ első szén-dioxid-semleges tejüzemévé váljon. Ezt a metánkibocsátás csökkentésével és a műtrágya és a trágya kezelésének javításával kívánják elérni. Ezen felül a gazdaság működéséhez szükséges elektromos áramot alternatív úton, a nap, szél, vízenergia és biológiai emésztés felhasználásával állítanák elő.A bioemésztés célja a trágya és az egyéb szennyvíz felhasználása az energiatermelés érdekében.
Az Ellinbank bioemésztőjének a metánkibocsátás csökkentésében van szerepe, a trágyában lévő metánt gyűjti össze és alakítja át az üzem működéséhez szükséges energiává.
A gazdaság hamarosan egy mezőgazdasági és energetikai oktatási programnak is otthont ad majd, amelynek célja, hogy segítse a gazdákat az energiaköltségek csökkentésében és az energiahatékonyság növelésében. A kormány tervei szerint még ebben az évben megnyitja a farmot a látogatók előtt.”Az Ellinbank SmartFarm tökéletes példája annak az új generációs gazdálkodásnak, amelyet agrárstratégiánk támogat” – mondta Mary-Anne Thomas, Victoria új mezőgazdasági minisztere, a SmartFarmon tett látogatásakor.
“Az itt végzett munka fontos része, hogy a kutatások eredményei hozzáférhetőek legyen az ipar számára, így a tudás azonnal felhasználható lesz a gazdaságban – ez azonnali hatást jelent a hatékonyságra, a termelékenységre és a költségekre.” -tette hozzá.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu