Kovács Viktória, az Agrárközösség Kft. pályázati üzletág vezetője, kecskeméti irodavezetője a Magyar Mezőgazdaság Kiadó Kft. MMG Direkt műsorában adott interjút, melyben bemutatta a cég tevékenységét és a jelenlegi mezőgazdasági pályázati rendszer működését.
Az Agrárközösség Kft. kimagasló nyerési aránnyal rendelkezik a pályázatok terén. Ez elsősorban a csapatmunka eredménye, ahol az ügyfelek is aktívan részt vesznek az előkészítési folyamatban. A pályázatírás folyamatáról is kérdezték, ahol elmondta, hogy amelyik projektben ő a pályázatíró, ott minden dokumentáció hozzá fut be, ellenőrzi a hiányosságokat, és biztosítja, hogy minden szempontnak megfeleljen a dokumentáció a sikeres pályázat benyújtásához.
A márciusra tervezett pályázatok az idei évben kis csúszással, áprilisban jelentek meg tömbösítve, hét különböző felhívást foglalva magukba. Viktória 2014-ben szerezte első agrármérnöki diplomáját, és azóta foglalkozik pályázatírással. Az idén eddig megjelent 7 db beruházási típusú pályázat között szerepel állattartó telepek fejlesztése, élelmiszer feldolgozó üzem fejlesztése, valamint kertészeti, üvegház -hűtőház fejlesztése, továbbá díszkertészeti és gyógynövénytermesztési felhívások is.
Az új pályázati rendszer lehetővé teszi, hogy minden gazdálkodó megtalálja a hozzá leginkább passzoló fejlesztési célt és méretet. A szakértő felhívta a figyelmet arra,hogy a korábbi VP-s ciklus pályázatai jelen esetben egy felhívásban tömbösítve jelentek meg pl. az Állattartó telepek fejlesztésének a támogatása magába foglalja a korábbi járványvédelmi felhívás fejlesztési céljait, vagy a korábbi mezőgazdasági üzemek energetikai korszerűsítése felhívás fejlesztési céljait.
A gazdálkodók számára a jelenlegi tömbösített pályázatok sok nehézséget jelentenek, ezért szakértői segítségre van szükségük. Kulcsár Zsolt, egy családi vállalkozás vezetője, amely gabona-, zöldségnövény- és vetőmagtermesztéssel foglalkozik, például kertészeti gépekre és öntözésfejlesztésre pályázott a korábbi ciklusban.
Az év végén várható a kertészeti gépbeszerzés támogatása és a precíziós pályázat, mindkettő klasszikus gépbeszerzési pályázatként jelenik meg, de jelenleg is tartalmaznak precíziós elemeket is a pályázatok. A gépgyártó piacra is élénkítő hatással lesznek ezek a pályázatok, a korábbi csökkenő géppiaci kereslet után.
Az Agrárközösségnél a pályázat beadása igényfelméréssel kezdődik, hogy melyik pályázatból lehet megvalósítani a tervezett projektet,vagy egyáltalán megvalósítható-e. A gazdálkodóval a hosszú távú tervezés magában foglalja a különböző időben elkülönülő pályázati lehetőségeket is.
Jelenleg a legnépszerűbb pályázat az állattartó telepek fejlesztése, ezt követi az élelmiszer feldolgozás komplex támogatása, például a borászat, ahol a fejlesztésekre 200 millió és 5 milliárd Ft közötti összegeket lehet igényelni.
A „Termőföldtől az asztalig” elv alapján a termelő élelmiszer előállító is lehet. A fenntartási időszak a projekt zárásától számított ötödik év végéig tart, és az Államkincstár bármikor ellenőrizheti a pályázót. Ha a pályázó nem tartja be a vállalt kötelezettségeket, akár a teljes pályázati összeget vissza kell fizetnie.
Az előzetes konzultáció elengedhetetlen, mivel a pályázatok sokat módosultak a régiekhez képest. Több dokumentum a jövőben nem lesz hiánypótoltatható, ezért minden szükséges dokumentumot csatolni kell, beleértve az építészeti és műszaki dokumentációkat, valamint minden egyes tételhez három árajánlatot.
A pályázatok benyújtási határideje tervezetten nagyon rövid, két hetes szakaszonként lesz meghirdetve, várhatóan június végétől, júliustól. A komplex projektek teljesítésére,építés megvalósítására, beleértve a gépek és infrastruktúra beüzemelését, 36 hónap áll rendelkezésre. A következő pályázati csomag nyáron érkezik, ide értve a kisüzemek, öntözésfejlesztés és gazdaságátadás pályázatait, míg október-novemberben az AKG-ÖKO pályázatok lesznek elérhetők.
Az öntözésfejlesztésre irányuló pályázatok magukba foglalják az öntözés-technikát, tervezést és kivitelezést is. Az új termőterületek öntözése népszerű, de a korszerűsítésre kevés pályázó van. Az öntözési közösségek együttműködésére is várható pályázat.
A gyümölcstermesztőknek ültetvénytelepítési pályázat esetén kötelező az öntözés kialakítása, akkor is, ha nem igényelnek külön erre támogatást. Az ilyen projektek jogerős öntözési engedélyhez kötöttek, aminek a megszerzése hosszú időt vehet igénybe.
Minden szakszerű pályázati segítség mellett sajnos előfordulhat, hogy a gazdálkodók a nyertes pályázatot nem valósítják meg, mert az árak emelkednek, így a pályázati összeg már nem elégséges a megvalósításhoz, és felmerül a kérdés, hogy a befektetett tőke megtérül-e valaha.