Az Agrárminisztérium tájékoztatása szerint a kamattámogatási programhoz csatlakozó pénzügyi intézmények belső eljárásrendjének kialakítása és véglegesítése még folyamatban van, ám ügyfeleik körében már most jelentős érdeklődés mutatkozik a kedvezményes hitellehetőség iránt.
Az első kérelmek már meg is érkeztek a Magyar Államkincstárhoz, de az igazi roham még csak most várható. A tárca tervei szerint ez év végéig mintegy százmilliárd forint juthat el így a gazdálkodókhoz.
A kedvezményes kölcsön lehetősége hatékonyan járulhat hozzá a versenyképesség és a környezeti fenntarthatóság szempontjából fontos beruházások finanszírozásához. A hitelprogram elindításának célja, hogy a következő európai uniós ciklus pályázatainak megjelenéséig megfelelő forrást nyújtson a mezőgazdasági beruházások megvalósításához.
A 2014 és 2020 között elérhető felhívások jelentős részét többszörös túligénylés jellemezte, ami jól mutatja, mekkora az igény a fejlesztésekre az ágazatban.
Mivel úgy tűnik, hogy a 2020 utáni uniós forrásokra még jó ideig várni kell, az átmeneti időszakban kiemelten fontos a kedvező finanszírozás biztosítása, hogy ne törjön meg a gazdák beruházási és fejlesztési kedve.
A kedvezményes kölcsönt egyébként az elsődleges mezőgazdasági termeléshez kapcsolódó beruházást megvalósító kis- és középvállalkozásnak minősülő vállalkozások, valamint erdészeti célú beruházást és mezőgazdasági termékfeldolgozást, -forgalmazást célzó beruházást megvalósító kis-, közepes és nagyvállalkozások igényelhetik.
Hárommillió forinttól akár kétmilliárd forintig terjedhet a megítélt összeg. Így a kedvezményes konstrukciót a kisebb, néhány millió forintos fejlesztésekhez is igényelhetik, de a nagyobb projektek is finanszírozást nyerhetnek a programban.
A hitelhez kapcsolódó kamattámogatás mértéke az ügyleti kamat 80 százaléka, de legfeljebb két százalékpont évente, a kamat mértéke pedig valóban nagyon kedvező lesz.
A tárca számításai szerint a Magyar Nemzeti Bank NHP Fix program évi 2,5 százalékos kamatát alapul véve a vállalkozások évi félszázalékos kamat mellett vehetik igénybe a kedvezményes finanszírozást.
Tavaly mintegy 800 milliárd forinttal járultak hozzá a magyar gazdálkodók fenntartható termeléséhez a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások – közölte az Agrárminisztérium.
Ez hozzájárult a mezőgazdaság hatékonyságának további javulásához, a lakosság biztonságos, egészséges élelmiszerrel való ellátásához és a vidék népességmegtartó erejének a növeléséhez.
Az uniós forrásból finanszírozott közvetlen támogatásokból a magyar gazdáknak 480,2 milliárd forintot fizetett ki a Magyar Államkincstár.
Egyes stratégiai jelentőségű ágazatoknál ezt az összeget 91,6 milliárd forint nemzeti támogatás egészítette ki. (MTI)