Mezőgazdasági hírek

Amikor a gazda szemét szoftverek élesítik

2021. július 28., szerda

Hogy mi mindenre használhatók a drónok, ezek az okos és pontos „szemek” az agráriumban, arról saját szemünkkel is meggyőződhetünk a Bábolnai Gazdanapokon, szeptember 9-11-én. Prémium minőségű drónokkal, payloadokkal és szoftverekkel, drónos szolgáltatásokkal, képzéssel, szervizzel és egyedi igényekre fejlesztett eszközökkel áll a termelők rendelkezésére az ország legjelentősebb szakcége, az ABZ Drone Kft.

A multispektrális felméréshez a LaQuinta kamera tökéletes eszköz

A Yuneec drón monitoringra, felmérésre alkalmas

Fotó: ABZ Drone

Az ABZ Drone alapítói 2019-es piacra lépésük előtt három évig kutatták az ipari drónok hazai és nemzetközi felhasználhatóságát. Főként az agráriumban, valamint az építőiparban szerzett tapasztalataikra alapozva kezdték meg működésüket.

A drónok a precíziós mezőgazdaság legmodernebb és leghasznosabb eszközei.

Segítségükkel képesek lehetünk elemezni a növények és a talaj állapotát, vagy bejárni akár 60 hektárt egy óra alatt. 

Az így kapott eredményeket feldolgozva pedig permetező drónokkal végre is tudjuk hajtani a szükséges beavatkozásokat.

Nagy előnyük a pontos növény- és talajállapot-elemzés, a folt- és állománykezelés. Alkalmazásukkal elkerülhető a taposási veszteség, és nem létezik megközelíthetetlen terület.

Török Gyula ügyvezető elmondta, hogy a mezőgazdasági pályázatírással, szaktanácsadással és finanszírozással foglalkozó Agrárközösség vezetőjeként több mint négyezer gazdálkodóval került kapcsolatba az elmúlt 12 évben. Emellett az ABZ Drone-hoz, a korábbi Agrobot Kft-hez júniusban csatlakozott új tulajdonos, Szekeres István, a MIB Invest Group tulajdonosa is meghatározó szereplő a hazai agráriumban. Több magyar és nemzetközi beruházás kötődik a nevéhez mezőgazdasági és egyéb területeken.

A drónok használata a permetezésben akár 90 százalékos víz- és 50 százalékos növényvédőszer-megtakarítást eredményezhet

A DJI legújabb permeteződrónjai: T16 és T30 Agras

Fotó: ABZ Drone

Az ABZ Drone nem kisebb célt tűzött a zászlajára, mint hogy egész Európában vezető szerepet fog betölteni a drónok gazdasági felhasználásában és elterjesztésében.Bár az élet számos területén kínálnak precíziós termékeket, szolgáltatásokat és megoldásokat, szívügyük maradt az agrárium.

Török Gyula szerint nem állunk rosszul a mezőgazdasági drónok terén. Elterjedtségük, gazdálkodásba vonásuk nagyjából a nyugat-európai szintnek felel meg, és egyre nagyobb irántuk az érdeklődés.

Ezt jelzi, hogy az ABZ Drone rengeteg megkeresést kap a gazdálkodóktól a mezőgazdasági precíziós pályázat kapcsán, aminek az elérhető legszélesebb termék- és szolgáltatáspalettával képesek megfelelni.

Egyebek mellett háromféle permetező drónt is bemutatnak a Bábolnai Gazdanapokon.

Egyedüli forgalmazóként foglalkoznak a mechanikus és hidraulikus permetező drónokkal is, és mind az öt nagy gyártót hivatalosan képviselik Magyarországon.

Egyedüli forgalmazóként foglalkoznak a mechanikus és hidraulikus permetező drónokkal is. Mind az öt nagy gyártót képviselik

Háromféle permetező drónt is bemutatnak a Bábolnai Gazdanapokon

Fotó: ABZ Drone

Tőkeerejüknek köszönhetően szinte teljes egészében raktárkészletről szállítanak, nagyon ritkán várakoztatják meg vevőiket, és megrendelésre egyedi fejlesztési igényeket is ki tudnak szolgálni.

A drónok a precíziós permetezés mellett – amely akár 90 százalékos víz- és 50 százalékos növényvédőszer-megtakarítást eredményezhet – a folyamatos és rendkívül pontos birtokmonitorozást is lehetővé teszik.

Segítségükkel hatékonyan és könnyen ellenőrizhetők az esetleges átművelések, felmérhető a növények vegetációs állapota, a stresszhelyzetek hatása,

egy speciális, harmincszoros nagyításra képes kamera segítségével pedig pontosan megállapítható drón segítségével, hogy milyen típusú kórokozó támadta meg a növényt. A drónokkal pontosan és könnyen felmérhető a területek mérete, domborzata, ami nagyon megkönnyítheti például az öntözési rendszer tervezését.

A WJH20 a francia Dron Volt Hecules 20 drónra fejlesztett egyedi permetezőrendszer, amelyet az ABZ Drone magyar partnerével közösen fejlesztett ki

Fotó: ADZ Drone

Az ABZ Drone a Bábolnai Gazdanapokon is kiállít olyan hőkamerával felszerelt drónt, amely a vadkeresésben, -számlálásban és -mentésben nyújthat felbecsülhetetlen támogatást. Érdekesség, hogy Németországban külön hozzájárulást kapnak a gazdák ahhoz, hogy egy-egy nagyobb mezőgazdasági munka – például aratás – előtt ilyen eszközzel mérjék fel a vadak jelenlétét és végezzék el a szükséges mentést.

A ABZ Drone szoftverek fejlesztésével és forgalmazásával is foglalkozik,

szakemberei elsőként fejlesztették ki azt az alkalmazást, aminek segítségével a levegőben gyűjtött adatokat egy pendrive segítségével be lehet táplálni a földön dolgozó gépekbe.

Az ipari és mezőgazdasági dróntechnológiák bevezetésén, népszerűsítésén stratégiai partnerként működnek együtt a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, valamint a Magyar Drón Koalícióval, amelynek alapító tagjai.

Légiforgalmi irányító, meteorológus, növényorvos szakértők vesznek részt a képzésben

Hétféle drónfelhasználással kapcsolatos szakmát oktatnak

Fotó: ABZ Drone

Hivatalosan regisztrált felnőttképzésük keretében hétféle drónfelhasználással kapcsolatos szakmát tanítanak. Oktató és tanácsadó szakmai gárdájukban egyebek mellett légiforgalmi irányító, meteorológus, növényorvos szakértők járulnak hozzá, hogy ügyfeleik és tanulóik a gyakorlati felhasználás oldaláról ismerjék meg a drónokat, vagy ahogyan Török Gyula fogalmaz:pénzre tudják váltani mindazt, amit a drón tud.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu