A Magyar Állattenyésztők Szövetsége a június 29-i EU-Mercosur megállapodás kapcsán vizsgálta meg, hogy mi történik az EU húsmarha ágazatával.
Úgy vélik, a megállapodás ipari oldalról nagyon kecsegtető, hiszen az uniós export döntő hányadát adó termékköröknél (autók, közlekedési eszközök, gépek, vegyszerek, gyógyszerek, ruhák, cipők) jelentős vámtarifa csökkentés lesz.
Az EU mezőgazdasági termékeinek (például édességek, alkoholos és alkohol mentes italok, sajtok) exportja eddig, mindössze 5 százalékot tett ki a kivitelben, de arányuk a jövőben a kedvezőbbé váló feltételek miatt megemelkedhet.
A megállapodás szerint 99 ezer tonnával megemelik a kedvezményes (7,5 százalékos) vámtarifával behozható marhahúsok mennyiségét, annak ellenére, hogy a 2013 óta létező kedvezményes kvótát eddig még egyszer sem tudták a Mercosur országok teljesen kihasználni. Legjobban ez tavaly sikerült, amikor 86 százalékot értek el. Az EU marhahús és élőmarha importjának közel 80 százaléka származott a Mercosur országokból tavaly és az elmúlt 15 évben 70 és 90 százalék között mozgott ez az arány.
A 99 ezer tonna az EU marhahúsfogyasztásának 1,25 százaléka, amit 5 év alatt fokozatosan fognak elérni.
A Mercosur országokból tavaly 270 ezer tonna marhahúst és élőmarhát importáltak az EU-tagállamok. A baromfihúsokat (és cukrot) illetően is új, 180 ezer tonnás kedvezményes kvótát fognak 5 év alatt bevezetni. A Bizottság felkészült az esetleges piaci zavarok kezelésére, amelyre 1 milliárd eurót különített el.
A Bizottság Közös Kutatóközpontja által közzétett tanulmány szerint a Mercosur országokból érkező marhahús mennyiségének hirtelen növekedése az EU piacán akár 16 százalékos árcsökkenést is okozhat.
Az EU teljes Mercosur exportjának értéke 45 milliárd euró volt 2018-ban, a Mercosur országok exportja az uniós tagállamokba pedig 42,6 milliárd euró volt, tehát az EU külker mérlege pozitív.
Az EU-nak a szállítóeszközök (például autók), a gépipari, valamint a vegyipari és gyógyszeripari termékek kereskedelmében hatalmas fölénye van, amit igyekszik a megállapodásokkal kihasználni, illetve tovább növelni. A húsok és élőállatok aránya az import alig több mint 6 százalékát teszik ki.
Június közepén az Európai Bizottság arról számolt be, hogy 7 év alatt az USA-ból kedvezményesen beszállítható hormonmentes marhahús mennyiségét a jelenlegi 10 ezer tonnáról 35 000 tonnára emelik.
Ezek alapján a következő öt évben az EU marhahús piacára a korábbi években megszokott mennyiséghez képest 30-35 százalékkal több marhahús (és élőmarha) érkezhet Dél-Amerikából és az USA-ból.
Ez a tagállamok összevont marhahús fogyasztásának 1,6 százaléka. Amennyiben sikerül megtartani a keleti piacokat és újakat szerezni, továbbá ha az európai marhahús presztízsét növelni tudjuk, akkor ez a többlet import nem fogja veszélyeztetni az európai marhatartók helyzetét.
Ennek érdekében az európai marhahús piaci pozícióját, közösségi források bevonásával, erősíteni kell. A klímaváltozás okán egyre élesebb támadások érik a marhatartókat, és általában a húsipart, aminek döntő része szélsőséges nézeteket valló, fanatikus emberektől, illetve a mögöttük álló érdekcsoportoktól származik. Ezek hatására a marhahúsfogyasztás inkább stagnál, vagy enyhén csökken a tagállamok többségében – véli az állattenyésztők szövetsége.
Fontos lenne minél több ember figyelmét felhívni a kiegyensúlyozott, harmonikus táplálkozás jelentőségére, a húsok és állati fehérjék élettani szerepére, valamint arra, hogy az intenzív állattartás környezetterhelése 20-30 százalékkal csökkent az utóbbi 20 évben
és ez a tendencia erősödni fog a jövőben, hogy egyre több állatjóléti szempontot tudnak a gazdák érvényesíteni, hogy a legeltetéses állattartás környezetvédő, széndioxid megkötő, tájkép megőrző és minőségi élelmiszert előállító tevékenység, amivel vidéki munkahelyeket tudunk megtartani.
Ha mindez sikerül, akkor nem lesz igazuk azoknak, akik az európai húsmarhatartás és marhahús termelés jelentős visszaszorulását vetítik előre a következő évekre.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu