A talajmintavétel időpontjának megválasztása fontos tényező a gazdák számára, ha a lehető legjobb terméshozamot szeretnék elérni. Hiszen a talaj nemcsak a termőföld, hanem az élet alapja is, amelynek megértéséhez és megóvásához társadalmi érintettség és tudatosság szükséges. A különböző talajtípusokhoz való alkalmazkodás fontos a mezőgazdasági termelés sikeressége szempontjából.
A talaj, hasonlóan az emberi szervezethez, összetett organizmusként működik, amelynek megfelelő táplálása és kezelése elengedhetetlen az egészséges növényzet és jól jövedelmező működés eléréséhez. Felfedezhetőek további hasonlóságok: ha az emberi béltraktusban élő organizmusok elpusztulnak, az ember sem tud tovább önállóan életben maradni, így van ez a talajjal és az azon történő termeléssel is.
Fontos, hogy a gazdatársadalom megértse és tudatosan használja a talajait, hiszen ez hozzájárul az élelmiszer biztonsághoz és a klímaváltozás elleni küzdelemhez is (Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet docense, talajtani szakértő gondolatai alapján). Ennek a megértésnek az egyik alapfeltétele a talajmintavétel és laboranalízis.
A talajmintavétel optimális időpontja: a termés betakarítása után, még trágyázás előtt, ha a talaj művelhető (nem túl nedves, nem túl száraz).
A talaj mintavételezés szakszerűségén nagyon sok múlik, hiszen egy rossz módszerrel és időpontban megszedett talajminta félrevezető képet mutathat területünk adottságairól. A pontosság már a mintavételi pontok kijelölésekor eldől, hiszen egy-egy laborba beküldött mintának a reprezentálni kívánt területrész ellátottsági értékeit kell mutatni.
A talajmintavétel (és szakmailag jól használható eredmény) feltételeiből jól látható, hogy az öt évente, a kötelezettségek miatt vett minták megvételi időpontja nem biztos, hogy naptári naphoz (az ötéves évforduló leteltéhez) kötöttek. Ezért, ha valóban szeretnénk is hasznát venni ezeknek a vizsgálatoknak, időben el kell dönteni hol és mikor végezzék a mintavételt.
Ezen információk birtokában megállapítható, hogy célszerű a mintavételi időablakok miatt a minták begyűjtését a lejárat előtti egy(-két) évben elvégezni, hogy azok eredményeit a működésünk javára tudjuk fordítani. Az ebből készült és jól használt tápanyag-gazdálkodási terv a bekerülési költségének sokszorosát hozza vissza! Legyen a talaj a mezőgazdasági fejlődésünk stabil alapja!