A robotokat használó növényházi kertészetek csaknem negyede permetezésre használja ezeket az eszközöket, valamivel több mint 22 százalékuk ültetésre és dugványozásra, valamint betakarításra alkalmazza a robottechnikát. Az üzemek közel 12 százalékánál működnek csomagolórobotok, 3,7 százalékában pedig árumozgató robotok.
A megkérdezettek 2,6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a jövőbeni beruházásai során alkalmazni kívánja a robottechnikát.
A fölmérésből kiderül, hogy a növényházi termelők 23 százaléka gyakran szembesül munkaerőhiánnyal. A kérdés viszont az, hogy képes-e helyettesíteni a robottechnika az emberi munkát. Az ABN AMRO gazdasági elemző szervezet tanulmányából kiderül, hogy a gépesítés és az innováció egyre kevesebb munkaerőt igényel. A technika azonban nem minden ágazatban helyettesíti az emberi munkaerőt, így a kertészetben sem, mivel a virág, a gyümölcs- és a zöldségfélék szedése sokkal nehezebben gépesíthető, mint például a szántóföldi növények betakarítása.
Az ABN AMRO szerint a robotizáció éppen ezért rövid távon nem jelent megoldás a munkaerőhiány pótlására. Bár a kertészeti termesztésben is számos innováció látott napvilágot, például kifejlesztettek olyan robotok, amelyek színérzékelő szenzorok segítségével fölismerik az érett zöldséget vagy gyümölcsöt, ám alkalmazásuk behatárolt és egyelőre nem költséghatékony.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu