A búza a harmadik legnagyobb mennyiségben termelt – a rizs és a kukorica után – és a második legtöbb emberi fogyasztásra termelt gabona. Kína a világ legnagyobb búzatermelője és az elmúlt 20 évben több mint 2,4 milliárd tonna búzát termelt, ami a teljes termelés körülbelül 17%-a. Az orosz-ukrán háború azonban hatalmas fennakadásokat okozott a globális búzapiacon és a kapcsolódó iparágakban.
A búza világszerte emberek milliói számára alapvető élelmiszer. A rizs és a kukorica után a búza a harmadik legtöbbet termelt gabonafélék világszerte, és a második legtöbb emberi fogyasztásra termelt gabona. Figyelembe véve a búza jelentőségét a globális élelmiszerrendszerben, a főbb termelőkre gyakorolt hatások, például aszályok, háborúk vagy más események, az egész világot érinthetik.
Mely országok a legnagyobb búzatermelők? A Faostat adatai alapján készített grafika a globális búzatermelés 20 évének országonkénti lebontását mutatja be.
Több mint 80 különböző országban termelnek búzát.
Az Egyesült Nemzetek Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) adatai szerint bár több mint 80 különböző ország termel búzát szerte a világon, a globális búzatermelés nagy része csak néhány országból származik.
Kína, a világ legnagyobb búzatermelője, az elmúlt két évtizedben több mint 2,4 milliárd tonna búza termett, ami a 2000-2020 közötti időszak teljes termelésének nagyjából 17%-át teszi ki. A kínai búza nagy részét belföldön használják fel az ország növekvő élelmiszerigényének kielégítésére. Kína a világ legnagyobb búzafogyasztója – 2020/2021-ben az ország a globális búzafogyasztás körülbelül 19%-át adta.
A második legnagyobb búzatermelő ország India. Az elmúlt két évtizedben India termelte a világ búzájának 12,5% -át. Kínához hasonlóan India is a búza nagy részét hazai szinten tartja, mert az egész országban jelentős az élelmiszerigény.
Oroszország, a világ harmadik legnagyobb búzatermelője, egyben a világ legnagyobb búzaexportőre is. Az ország 2021-ben több mint 7,3 milliárd dollár értékben exportált búzát, ami a teljes búzaexport hozzávetőleg 13,1%-át tette ki abban az évben.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu