Az afrikai sertéspestist először az 1900-as években fedezték fel Afrikában. A fertőzött állatok 10 napon belül elhullanak, miközben az emberre nem veszélyes. Kína már több, mint egymillió sertést pusztított el, miután 122 kitörést észleltek 30 tartományban. Egyelőre nem látszik, hogy csillapodna a járvány. |
Az egyik legnagyobb mezőgazdasági termékekkel kereskedő cég, a Cargill elmondta, hogy a vírus súlyosan érintette az állati takarmányok negyedéves bevételét és a kínai olajnövény felvásárlást is. Az Andersons előrejelzésében is szerepel a szójabab-igény összeomlása.
A bank szerint legalább három évre lesz szükség, hogy az állatállomány visszaálljon az eredeti szintre. Az Informa Agráripari Hírszerzési Ügynökségének szerint is ennyi időre lesz szükség, míg az FCStone legalább öt évet jósol.
A tenyészkocák száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest 21 százalékkal csökkent a kínai mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium egyik jelentése szerint.
– mondta David Williams, az Informa globális fehérjékkel foglalkozó elemzője.
A kínai szójaimport 14 százalékkal esett az első negyedévben, részben a kereskedelmi háború miatt. A takarmánygyártók kénytelenek voltak alternatívák után nézni. Néhányan attól tartanak, hogy ez végleges változás lehet, azonban Jim Sutter, az amerikai Szójabab Export Tanács vezérigazgatója szerint a takarmánygyártók a kereskedelmi háború után ahhoz fognak visszatérni, ami anyagilag legjobban megéri nekik, és ebbe beletartozik a szója is.
az FVStone szerint azonban 2019-20-ban akár 71 millió tonnára is eshet – ebbe a jóslatba a továbbra is fennmaradó vámokat is beleveszik. Az USDA külföldi mezőgazdasági szolgálata azonban így is arra számít, hogy növekedni fog az import, még ha lassan is. Azonban így is a 2017-18-as szint alatt marad majd.
Kína épp elég szóját vásárol fel ahhoz, hogy nincs szükségük a kereskedelmi tárgyalások befolyásolására Suderman szerint. „Ez jelenleg elfedi a fogyasztásban jelentkező visszaesést, azonban azt jelenti, hogy több szója van a raktárakban, mint amennyit fel tudnak használni. Hamarosan tehát a kereslet teljes hiányát is látni fogjuk emiatt.”
Nem csak rossz hírek vannak a szójapiacon.
Ehhez növelni kell az állatlétszámot, amihez több szója alapú takarmányra lesz szükség.
Kína éhsége a sertéshúsra kezd magára találni. A nemzet rekord mennyiségű, 77,7 ezer tonnányi amerikai ellátmányt vásárolt április elején az USDA adatai szerint, annak ellenére, hogy még mindig él a 25 százalékos vám az amerikai termékeken.
A vírus terjedése és Kína sertéshús igénye együtt azt jelenti, hogy az USA-ban idén több, mint 20 százalékkal is nőhetnek az árak, míg Nyugat-Európában is 15 százalékos emelkedés várható az Informa előrejelzései szerint.
„Az emberek továbbra is szeretnének sertéshúst fogyasztani” – mondta Sutter, miután visszatért egy kínai útjáról.