Mezőgazdasági hírek

30 százalékkal is csökkenhet a tehenek metánkibocsájtása

2019. május 31., péntek

Egy friss kutatás szerint a szarvasmarhák 11 százalékkal több metángázt juttatnak a légkörbe, mint ahogy azt korábban becsülték. A tehenek metánkibocsájtása világszerte komoly vitákat vált ki, de egy új, természetes növényekből készült takarmánykiegészítőnek köszönhetően a jövőben ez jelentősen csökkenthető lesz.

 

Jelenleget mintegy 1,5 milliárd tehén legel világszerte, de a becslések szerint 2050-re a számuk eléri majd a 2,5 milliárdot. A tudósok szerint egy tehén évente akár 120 kg metángázt is termel, s mint tudjuk a metán jelentős arányban felelős az üvegházhatás felgyorsulásáért. (A széndioxidnál 20-szor károsabb az üvegházhatás kialakításában.)

Mivel az üvegházhatást okozó gázok 18 százaléka valamilyen mezőgazdasági tevékenység következtében jut a légkörbe, komoly kutatási feladat megtalálni azokat a technológiákat és megoldásokat, amelyekkel ezt vissza lehet szorítani. A tehenek által termelt metán mennyiségének csökkentésére úgy tűnik, egy kutatócsoport megoldást talált. A tudósok kifejlesztettek egy gyümölcs- és zöldségfélékből készült természetes takarmánykiegészítőt, aminek elfogyasztásával a kérődzők kevesebb metánt bocsátanak ki, sőt a két éve folyó kísérletek során bizonyossá vált az is, hogy etetése az antibiotikumok használatát is mérsékli. A Mootral elnevezésű adalékanyagot az Egyesült Királyság kutatói fejlesztették ki a svájci Zaluvida élettudományi csoport és vezető európai egyetemek együttműködésével. A kísérletek évek óta folynak, és szakemberek állítják, hogy legalább 30 százalékkal kevesebb metánt bocsájtanak ki a tehenek, mióta ezt is kapják. A készítmény természetes növényi flavonoidjainak  gyulladáscsökkentő, antioxidáns és antimikrobiális tulajdonságai révén csökkenti az antibiotikum-használatot is.

A takarmánykiegészítő gyakorlatilag elnyomja a bendőben jelenlévő metánt termelő mikroorganizmusokat, miközben serkenti az emésztést.

Christoph Staeuble, a Zaluvida vezérigazgatója így összegezte a terméket: Akkor, amikor a mezőgazdaságnak hónapról hónapra egyre több embert kell táplálnia, örömömre szolgál, hogy ez igazi marhákból igazi hússal és tejtermékkel is megoldható, éghajlatbarát módon, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának jelentős csökkenésével.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu