Mezőgazdasági hírek

1971 óta először újra megjelent a baromfipestis Lengyelországban

2023. július 21., péntek

Több mint 50 év után először találkoztak a lengyelországi állat-egészségügyi hatóságok a baromfipestis, vagy más néven Newcastle-betegség kitörésével.

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) jelentése szerint július 11-én egy Topilec nevű faluban egy farmon igazolták a vírus jelenlétét. Valós idejű polimeráz láncreakció (PCR) vizsgálatot végeztek az Országos Állatorvosi Hivatal Kutatóintézet (NVRI) laboratóriumában, ezek az eredmények pozitívak voltak.

Noha a jelentés nem tartalmazta, hogy azon kívül, hogy háziasnak nevezték, milyen típusú madarakat érintett a fertőzés, az érintett állományban 43 410 madár érintett. Közülük 29 488 madár elpusztult, a fennmaradó 13 922 madarat pedig leöltek és ártalmatlanítottak.

A WOAH szerint Lengyelországban utoljára 1971. december 31-én fordult elő baromfipestis.

A leölésen és a tetemek, melléktermékek és hulladékok ártalmatlanításán túlmenően az egyéb ellenőrző intézkedések közé tartozik a fertőtlenítés, a védelmi körzetek kijelölése, a mozgás ellenőrzése, a nyomon követhetőség és a korlátozás alá vont körzeten belüli felügyelet.

Az új baromfipestises eset kezelése mellett a lengyel tisztviselők aktívan küzdenek a magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) kitörése ellen is: július elején 59 esetet regisztráltak. Franciaország és Magyarország az egyetlen két európai ország, ahol ennél több HPAI-esetet jelentettek.

Az ország az afrikai sertéspestis (ASP) ellen is küzd: június 17. és július 7. között öt esetet jelentettek.

———

Lengyelország számos nagy baromfitenyésztő vállalat otthona. A lengyel Cedrob és Animex cég Európa 12. és 18. legnagyobb brojlertermelője, 191 millió, illetve 150 millió csirkét vágtak le az elmúlt évben. Az ország három nagy tojástermelőnek is otthont ad. A Wozniak Poultry Farms, a Kruczyn Mariusz Pachura és a Przywitowski Baromfifarm állománya 10,5 millió, 2,6 millió és 1,6 millió tojótyúk.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu